Jouluruno

Talven juhla kohta taas,
pakkanen ja lunta maas.
Nietos peittää niityn, haan,
kotikonnun, pihamaan.

Vuosi uusi tulla saa,
mennyt aika jääköön taa.
Kesä kaunis, eilinen,
on muisto enää kaukainen.

Joulun juhla valon tuo,
ihmismieleen toivon suo.
Pimeyttä vaikka tää,
niin joulun valo silti nää.
1460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

historiallinen muistolo. jälki soinnuissa on runon historiikki. sanonta on tyypillinen. sanon. runo se on. runoja on miljoonia. ei huono sanon minä. onkos hyvä. sanon ei huonokaan. ainesta on. arvosana. yhteksän minkka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pukki kirjoitti:

Talven juhla kohta taas,
pakkanen ja lunta maas.
Nietos peittää niityn, haan,
kotikonnun, pihamaan.

Vuosi uusi tulla saa,
mennyt aika jääköön taa.
Kesä kaunis, eilinen,
on muisto enää kaukainen.

Joulun juhla valon tuo,
ihmismieleen toivon suo.
Pimeyttä vaikka tää,
niin joulun valo silti nää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu