Miten kauko-ohjaimesta loppuva paristo oireilee? Lyheneekö toimintasäde vai lakkaako välillä avaamasta ovia? Ei äsken toiminut kauko-ohjaimesta, manuaalisesti ovesta avaamalla keskuslukitus toimi. Ajoin, kävin kaupassa ja palasin, ja nyt toimi taas kaukosäätimellä. Vielä tämän jälkeenkin on toiminut, olen rämpännyt lukkoon, auki, lukkoon, auki... toimii. Onko paristo menossa jos alkaa tällä tavoin temppuilla?
Paljonkohan pariston vaihdattaminen maksaa? Ohjekirjassa on toki ohjeet tähän, mutta en uskalla lähteä itse tuota avaamaan! Ohjekirjassa ei lue, täytyykö avain jotenkin aktivoida tms pariston vaihdon jälkeen?
Miten loppuva avaimen paristo oireilee?
8
5892
Vastaukset
- ettänuin
Mikähän kulkine kyseessä? Ainakin itse vaihdoin -13 vuosimallin C-Maxin kauko-ohjaimeen patterin ilman ongelmia. Kuori varovasti auki, patteri pois ja uusi tilalle. Turhaan ei kannata vain lääppiä rasvaisilla sormilla tuon uuden pariston kosketuspintoja eli reinoilta ote patterista (littanasta nappiparistosta kyse). Vanhan
teho van heikkeni ja lopetti toimimasta. Ei tosiaankaan mikään ihmeellinen homma. Jokin ohut muovi käikäle vain hyvä olla millä raottaa tuon avaimen kuoret erilleen. Focus 04 ajoittainen toimimattomuus saattaa johtua liasta jota on pariston kontakteista. Vanupuikolla kun puhdistaa niin toimii taas. Pariston voi mitata, jännite pitää olla 3volttia.
Uudessa focuksessa ajotietokone ilmoittaa pariston vaihtotarpeesta.
Ilmoitus tulee kun jännite on pudonnut 2,5 volttiin.
paristoksi suositellaan panasonic cr2032 paristoa.Kyllä, toimintasäteen lyheneminen on merkki pariston vaihtotarpeesta. Helppo vaihtaa itsekkin, mutta esim. pikasuutarissa homma hoituu n. 14€. Sekä tietysti oman automerkin huollossa.
- C180Kompressor
14€.... huh
Paristo maksaa noin euron, todella helppo vaihtaa itsekin.
- suitsaitsaippualla
Toimintasäde lyhenee, ei toimi ensi painalluksella, saa napsutella useita kertoja, välillä ei toimi ollenkaan - siinä niitä oireita.
Helppo vaihtaa itsekin. Olen varmaankin 4-5 kertaa vaihtanut nappeja eri foordeihin. - Minulla_ainakin
tulee Lexun kojetaulun näyttöön ilmoitus että paristo täytyy vaihtaa. Menin merkkiliikkeeseen jossa varaosamies pyysi heti maksutiskille. Ennen kuin ehdin maksaa (2.50) oli paristo jo vaihdettu. Operaatio kesti pari minuuttia ja oli äärimmäisen kohteliasta. Tosin niinhän se näkyy olevan Suomessakin.
- Radiohäiriöitä
Joku lähetin samalla taajuudella häiritsee kauko-ohjainta.
- batteryvolt
patteri loppumassa,kannattaa vaihtaa äkkiä,silloin ei tarvitse koodailla muistin loputtua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648