Pumi Purasi

Teukkari

Tervehdys, tyttöystävälläni on kaksi pumia ja näistä vanhempi (6 vuotias) on tässä kuukauden sisään näykkäsyt kahta ihmistä. Ja nämä molemmat sattuvat vielä olemaan meidän naapuriin muuttaneet nuori pariskunta. He ovat tehneet rikosilmoituksen, mutta ei ole kuulemma mitään vaatimuksia kummiskaan. Kyselisinki tässä , että mitä oikein pitäisi tehdä tolle koiralle? Hän ei ole ikinä ennen puraissut ketään, haukkuu kylläkin koirille ja välillä ihmisille jos pelästyy. Outoa että kuuteen vuoteen hän ei ole puraissut ketään, sit kun uudet naapurit muuttaa viereen hän näykkäsee sekä miestä että naista jalkaan.

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmistus

      Kertahan se on ensimmäinenkin. Älkää nyt vaan naapuria syyllistäkö. Pitäkää jatkossa koira kytkettynä ettei pääse ihmisiä paimentamaan. Ja - koulutus on puutteellista ollut jos koira tuolla tavoin itseänsä toteuttaa. Hieman osviittaa antaa että käytät koirasta sanaa "hän". Ette kai inhimillistä ja lelli koirianne? Kuriton käytöshän sellaisesta seuraa.
      Rikosilmoitus näykkäisystä kuulostaa hölmöltä, muistittehan anteeksipyynnöt ja hyvittelyt tapauksen johdosta? Se olisi riittänyt sekä jatkossa huolehtia että koira pysyy kytkettynä.

    • Himputti

      Onkohan tuo jotenkin pumille tyypillistä käytöstä. Meillä on ollut pumi hoidossa 4 vuotta. Alussa haukkui miestäni, eikä tämä haukkuminen koskaan loppunut. Pelkäsi häntä eikä uskaltanut lähelle mennä, vaikka mitä yritimme että tutustuisi. Vaikka kävi meillä aika usein aina se haukkuminen alkoi. Viimeisellä kerralla, kun oli meillä puri minua ja miestäni. Ainoa jota ei purrut oli tytär, joka hoisi koiraa.

      Oli tyttärestä hyvin mustasukkainen, jos menin lähelle koira näytti hampaitaan ja murisi. Emme enää ottaneet koiraa hoitoon, koska emme saaneet käytöstä muuttumaan ja omistajan tehtävä se olikin.
      Koira oli muuten ihana ja energinen, mutta varautuneisuus kävi kerta kerralta pahemmaksi. Koira oli myös 6 v. Kyllä kai käytöstä voi muuttaa koulutuksella, mutta kärsivällisyyttä se vaatii. Parempi tehdä jotain ennen kuin sattuu jotain toella ikävää.

    • Lopun-elkeitä

      Väärin kasvatettu, eipä muuta.
      Mikäli koiraan ei voi luottaa enää niin...hmmm.
      Nyt olette kyllä lirissä. Koira puree nyt joka kerta.
      Noin vanhalle en antaisi enää muuta vaihtoehtoa kuin....hmmmm.

      • Pumipum

        Eihän se nyt niiiin vanha ole, voi elää vaikka 15 vuotta. Tuo rotu varmaan käyttää näykkäisyä paimentaessa, en nyt varmaksi muista. No helpoin keino on olla päästämättä koiraa naapurin lähelle. Toinen keino on pyytää osaavalta koirankouluttajalta apua. Siihen sisältyy sitten vieraan ihmisen kohtaamis harjoituksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      259
      45654
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      45
      11366
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      222
      10973
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9790
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8618
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      278
      6671
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3335
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2840
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      22
      2728
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2360
    Aihe