En ole seurannut tilannetta mut miltäs näyttää laki noiden osalta nyt ja lähitulevaisuutena. Jos ostain tollasen isokaliberisen tykin mökille paukutteluaseeksi kesän iloksi=)
Pcp-impukat
7
139
Vastaukset
- Ammuskelija
Sopiiko tuollainen isokaliberinen mökille? Suupaukahdus on melkoinen, luodit kalliita, painesäiliön täyttö hankalaa.
Itse ostaisin mökille normi vipuviritteisen ilmakon. Tehoa on riittävästi käpyjen ammuskeluun, paukut halpoja ja niitä saa lähikaupasta sekä äänitaso mukava.
Iso mörssäri on kaikenlisäksi erittäin vaarallinen, joten sitä pitää käsitellä ja säilyttää kuin ruutiasetts. - 6.35mm_raja
Muuttuu luvanvaraiseksi 1. joulukuuta 2015.
https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2015/20150764- onkolakivalmis
Kohta nähdään myös deaktivoituja tehokkaita ilma-aseita.
Saako sarjatulta ampuvaan tehokkaaseen ilma-aseeseen enään lupaa- Aselaissa sarjatuliaseille ei saa käytännössä lupia muuhun kuin keräilytarkoitukseen ja silloinkin ilman ampumalupaa.
Kaupallinen ampumarata tarvitseee luvan. Lain mukaan nyt myös ilma-aserata tarvitsee luvan, jos sillä saa ampua tehokkaalla ilma-aseella.
Onko tehokkaiden ilma-aseiden luotien ostaminen ja säilyttäminen luvanvaraista. - Taattuasuomea
onkolakivalmis kirjoitti:
Kohta nähdään myös deaktivoituja tehokkaita ilma-aseita.
Saako sarjatulta ampuvaan tehokkaaseen ilma-aseeseen enään lupaa- Aselaissa sarjatuliaseille ei saa käytännössä lupia muuhun kuin keräilytarkoitukseen ja silloinkin ilman ampumalupaa.
Kaupallinen ampumarata tarvitseee luvan. Lain mukaan nyt myös ilma-aserata tarvitsee luvan, jos sillä saa ampua tehokkaalla ilma-aseella.
Onko tehokkaiden ilma-aseiden luotien ostaminen ja säilyttäminen luvanvaraista.Nyt puuttuu enää puukkojen ja keittiöveisten luvanvaraisuus. Kuinka monta tappoa, ryöstöä tai muuta rikosta noilla erittäin kömpelöillä tehoimpukoilla on tehty? Hölmölässä elämme!
Luodit, niin tuliaseiden kuin ilmakivääreidenkin, ovat jatkossakin lupavaoaita. - sekosekoseko
Erva luodit eivät käsittääkseni ole lupavapaita eli esim. panssaria läpäisevät tai laajenevat tehokkaiden käsi-ilma-aseiden luodit vaativat ostoluvan?
- xcghdfh
Taattuasuomea kirjoitti:
Nyt puuttuu enää puukkojen ja keittiöveisten luvanvaraisuus. Kuinka monta tappoa, ryöstöä tai muuta rikosta noilla erittäin kömpelöillä tehoimpukoilla on tehty? Hölmölässä elämme!
Luodit, niin tuliaseiden kuin ilmakivääreidenkin, ovat jatkossakin lupavaoaita.Ei poliisi niistä ilmoittele mutta uskon että tässä maassa on ollut vähintään yksi idiootti joka tuollaisella on parvekkeelta pössytellyt ja se riittää..
- cxvxczv
sekosekoseko kirjoitti:
Erva luodit eivät käsittääkseni ole lupavapaita eli esim. panssaria läpäisevät tai laajenevat tehokkaiden käsi-ilma-aseiden luodit vaativat ostoluvan?
Vaatii joo..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534557Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041093- 471085