USA - Suomi kaksoiskansalaisuus

JeremyL

Hei
Olen suomalainen parikymppinen ja aloitan korkeakoulun syksyllä.
Koulun jälkeen on kysymys että lähdenkö Yhdysvaltoihin työn perään hankkien samalla kaksoiskansalaisuuden aikanaan vai jäänkö Suomeen.
Itseäni kiinnostava ala on isommassa asemassa USAssa ja muutenkin verotus yms houkuttaa enemmän sinnepäin.

Kokemuksia, vinkkejä, mielipiteitä kiitos :)

10

4177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • employer

      Kayhan ne koulut ensin. USAaan ei noin vain "lahdeta", saadaksesi viisumin sinun pitaa ensin saada USAsta tyotarjous. Usein tyoviisumi on maara-aikainen, kun tyo loppuu sina lahdet Suomeen.
      Kansalaisuutta voit ruveta anomaan kun olet asunut maassa viisi vuotta eika sekaan mikaan lapihuutojuttu ole.

      • ghghghjghd

        Taitaa olla epätodennäköistä, että USA:aa (tai korporaatio US:han se on) edes on viiden vuoden päästä. Eikä ole näitä Suomen rippeitäkään. EU ja US ovat silloin muodollisestikin Earth Inc:n tytäryhtiöitä, emmekä me pääse valitsemaan sen toimitusjohtajia.

        Ensi keskiviikkona alkaa USA:ssa kohua herättänyt Jade Helm -sotaharjoitus, jossa harjoituksen johdossa on tietokoneohjelma, Jade2, ja vihollisina oma kansa. Harjoitus jatkuu syyskuulle asti. Mitä he aikovat tuona aikana tehdä saadakseen maailmanhallituksen runnottua läpi? Romahdetaanko talous? Lasketaanko liikkeelle pandemia? Lähettääkö Jade2 vahingossa ydinaseita?

        Ainut tapa pelastaa USA ja maailma, on lopettaa yksityisen Federal Reserve Systems -yhtiön rahoittaminen. Valtioiden pitää painaa itse omat rahansa ja rahan arvon tulee olla sidottu kultaan. Tässä yksi hyvä puhe aiheesta: https://www.youtube.com/watch?v=YGAaPjqdbgQ Aaron Russo oli Nick Rockefellerin ystävä ja nämä tiedot ovat suoraan häneltä. Amerikassa on upeita ihmisiä, kelmien vastapainoksi. Aaron Russon lisäksi sellaisia kuin William Cooper, Eustace Mullins, DJ Welsh, Edward Snowden.


    • What_ever

      Yhdysvaltojen kansalaisuudessa kannattaa huomioda, että sinne joutuu sitten maksamaan (pääoma) veroja vaikka ei edes asuisi ko. maassa. Mikään muu maa ei yleensä vaadi maksamaan veroja ellei maassa asu.

      • donotspreadrumors

      • rty60

        Kysymyksiä tietäjille:

        1. Käsittääkseni USAn kansalaisella voi USAn näkövinkkelistä olla vain USAn kansalaisuus, joten ovatko tällaiset verosopimukset kaksoiskansalaisen tapauksessa yhä päteviä USAn näkövinkkelistä?

        2. Miksi USAn kansalaiset ulkomaille veroja pakoon muuttaessaan sitten luopuvat kansalaisuudestaan? Entä vaatiiko USAn kansalaisuudesta luopuminen ja muutto USAsta kertamuotoisen lähtöveron maksamista?

        3. Eivätkös nämä doubletaxationtreatyt toimi käytännössä siten, että jos yksi maa ei ole toisen mielestä verottanut tarpeeksi, niin sitten tuohon toiseen maahan verotetaan lisää kunnes alkuperäistä tuloa on verotettu tappiin asti kummankin maan mielestä?


      • DeathAndTaxes

        Tuolta voi lueskella lisää jenkkilän "tuplaverotuksesta".
        https://americansabroad.org/issues/taxation/us-taxes-while-living-abroad-faq/

        Suomen lainsäädännön siteraaminen jenkkilästä puhuttaessa on turhaa sillä se kertoo vain miten Suomi kohtelee omia muissa maissa asuvia kansalaisiaan verotusen suhteen. Yhdysvallat sitten puolestaan verottaa omia kansalaisiaan miten tahtoo...
        Jos ei vieläkään avatunut niin tuossa on tulorajat ja pieniä lakentaesimerkkejä.
        https://americansabroad.org/issues/taxation/us-taxes-abroad-dummies/
        Ja lopulta sama suoraan hevosen suusta: http://www.irs.gov/Individuals/International-Taxpayers/Expatriation-Tax


      • ei_veroja

        Saahan ne ulkomaille maksetut verot vahentaa. Saa valita viela kahdesta eri vahennys-vaihtoehdosta. Voi valita exclusion, jolloin ulkomaan tuloja eri veroteta $100 000 asti. Toinen vaihtoehto on tax credit, jossa ulkomaan tulot lasketaan tuloiksi, mutta ulkomaille maksetut verot vahennetaan USA:n veroista ja jos jaa yli, niin sen voi kayttaa seuraavina 10 vuonna.

        Tax credit aika hyva juttu, koska jos on asunut Suomessa monta vuotta ja maksanut paljon enemman veroja Suomeen kuin USA:han pitaisi maksaa, niin sitten kun muuttaa USA:han ei tarvitse maksaa liittovaltion veroja moneen vuoteen.

        Joku mainitsi paaomaverot USA:ssa. Paaomatulot lasketaan ihan normaaleiksi tuloiksi, palkkatulojen kanssa yhteen. Tosin niissa voi olla jotain poikkeustapauksia, esim. osakkeet, jos ne kuuluu ordinary-osakeisiin, eika muuten ole isoja tuloja, niin sitten niista ei mene yhtaan veroa.


      • 3888888

        Syyna USA:n kansalaisuudesta luopumiseen voi olla vain, ettei joka vuosi jaksa tayttaa veroilmoitusta, mika ei ole ollenkaan yhta yksinkertainen kuin Suomalainen. Mutta veroja ei kuitenkaan tarvitse maksaa USA:han enaan, jos on maksanut ne muuhun maahan.

        Sellaisessa tapauksessa ainoastaan verojen takia kannattaa luopua kansalaisuudesta, jos tulot on suuremmat kuin $100 000 ja asuu sellaisessa maassa, jossa verot on pienemmat kuin USA:ssa tai sitten silla maalla ei ole verosopimusta USA:n kanssa.

        Sitten on viela sellainen ikava juttu, etta jos voittaa lotossa euroopassa, jossa ei siis mene veroa voitosta, joutuu kuitenkin maksamaan verot siita USA:han.


      • Anonyymi

        Ei ole totta. Olen asunut perheeni kanssa niin UDAssa kuin Duomessakin vuosia kerrallaan. On hyvä ilmoittaa verot edelliseltä vuodelta jos palaa ulkomailta USA han, mutta veroja sinun ei tarvitse maksaa asuessasi ulkomailla ellet tianaa miljoonia vuodessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole totta. Olen asunut perheeni kanssa niin UDAssa kuin Duomessakin vuosia kerrallaan. On hyvä ilmoittaa verot edelliseltä vuodelta jos palaa ulkomailta USA han, mutta veroja sinun ei tarvitse maksaa asuessasi ulkomailla ellet tianaa miljoonia vuodessa.

        Millä perusteella toteat, ettei veroja tarvitse maksaa ulkomailla asuessa? Tarkoitatko, että olet silloin tällöin jättänyt omin luvin USAn veroilmoituksen tekemättä asuessasi ulkomailla? Sellainen toimii vain niin kauan, kun et jää tästä kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      568
      7413
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      331
      2795
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      2054
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1264
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      31
      1223
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      4
      1159
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      91
      1026
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1022
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      64
      1003
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      44
      872
    Aihe