Hei
Olen suomalainen parikymppinen ja aloitan korkeakoulun syksyllä.
Koulun jälkeen on kysymys että lähdenkö Yhdysvaltoihin työn perään hankkien samalla kaksoiskansalaisuuden aikanaan vai jäänkö Suomeen.
Itseäni kiinnostava ala on isommassa asemassa USAssa ja muutenkin verotus yms houkuttaa enemmän sinnepäin.
Kokemuksia, vinkkejä, mielipiteitä kiitos :)
USA - Suomi kaksoiskansalaisuus
10
4406
Vastaukset
- employer
Kayhan ne koulut ensin. USAaan ei noin vain "lahdeta", saadaksesi viisumin sinun pitaa ensin saada USAsta tyotarjous. Usein tyoviisumi on maara-aikainen, kun tyo loppuu sina lahdet Suomeen.
Kansalaisuutta voit ruveta anomaan kun olet asunut maassa viisi vuotta eika sekaan mikaan lapihuutojuttu ole.- ghghghjghd
Taitaa olla epätodennäköistä, että USA:aa (tai korporaatio US:han se on) edes on viiden vuoden päästä. Eikä ole näitä Suomen rippeitäkään. EU ja US ovat silloin muodollisestikin Earth Inc:n tytäryhtiöitä, emmekä me pääse valitsemaan sen toimitusjohtajia.
Ensi keskiviikkona alkaa USA:ssa kohua herättänyt Jade Helm -sotaharjoitus, jossa harjoituksen johdossa on tietokoneohjelma, Jade2, ja vihollisina oma kansa. Harjoitus jatkuu syyskuulle asti. Mitä he aikovat tuona aikana tehdä saadakseen maailmanhallituksen runnottua läpi? Romahdetaanko talous? Lasketaanko liikkeelle pandemia? Lähettääkö Jade2 vahingossa ydinaseita?
Ainut tapa pelastaa USA ja maailma, on lopettaa yksityisen Federal Reserve Systems -yhtiön rahoittaminen. Valtioiden pitää painaa itse omat rahansa ja rahan arvon tulee olla sidottu kultaan. Tässä yksi hyvä puhe aiheesta: https://www.youtube.com/watch?v=YGAaPjqdbgQ Aaron Russo oli Nick Rockefellerin ystävä ja nämä tiedot ovat suoraan häneltä. Amerikassa on upeita ihmisiä, kelmien vastapainoksi. Aaron Russon lisäksi sellaisia kuin William Cooper, Eustace Mullins, DJ Welsh, Edward Snowden.
- What_ever
Yhdysvaltojen kansalaisuudessa kannattaa huomioda, että sinne joutuu sitten maksamaan (pääoma) veroja vaikka ei edes asuisi ko. maassa. Mikään muu maa ei yleensä vaadi maksamaan veroja ellei maassa asu.
- donotspreadrumors
Maiden valilla on Double Taxation treaty eika veroja makseta kahteen kertaan. Jos on Suomessa maksanut USAssa ei tarvitse.
http://www.unclefed.com/ForTaxProfs/Treaties/finland.pdf - rty60
Kysymyksiä tietäjille:
1. Käsittääkseni USAn kansalaisella voi USAn näkövinkkelistä olla vain USAn kansalaisuus, joten ovatko tällaiset verosopimukset kaksoiskansalaisen tapauksessa yhä päteviä USAn näkövinkkelistä?
2. Miksi USAn kansalaiset ulkomaille veroja pakoon muuttaessaan sitten luopuvat kansalaisuudestaan? Entä vaatiiko USAn kansalaisuudesta luopuminen ja muutto USAsta kertamuotoisen lähtöveron maksamista?
3. Eivätkös nämä doubletaxationtreatyt toimi käytännössä siten, että jos yksi maa ei ole toisen mielestä verottanut tarpeeksi, niin sitten tuohon toiseen maahan verotetaan lisää kunnes alkuperäistä tuloa on verotettu tappiin asti kummankin maan mielestä? - DeathAndTaxes
Tuolta voi lueskella lisää jenkkilän "tuplaverotuksesta".
https://americansabroad.org/issues/taxation/us-taxes-while-living-abroad-faq/
Suomen lainsäädännön siteraaminen jenkkilästä puhuttaessa on turhaa sillä se kertoo vain miten Suomi kohtelee omia muissa maissa asuvia kansalaisiaan verotusen suhteen. Yhdysvallat sitten puolestaan verottaa omia kansalaisiaan miten tahtoo...
Jos ei vieläkään avatunut niin tuossa on tulorajat ja pieniä lakentaesimerkkejä.
https://americansabroad.org/issues/taxation/us-taxes-abroad-dummies/
Ja lopulta sama suoraan hevosen suusta: http://www.irs.gov/Individuals/International-Taxpayers/Expatriation-Tax - ei_veroja
Saahan ne ulkomaille maksetut verot vahentaa. Saa valita viela kahdesta eri vahennys-vaihtoehdosta. Voi valita exclusion, jolloin ulkomaan tuloja eri veroteta $100 000 asti. Toinen vaihtoehto on tax credit, jossa ulkomaan tulot lasketaan tuloiksi, mutta ulkomaille maksetut verot vahennetaan USA:n veroista ja jos jaa yli, niin sen voi kayttaa seuraavina 10 vuonna.
Tax credit aika hyva juttu, koska jos on asunut Suomessa monta vuotta ja maksanut paljon enemman veroja Suomeen kuin USA:han pitaisi maksaa, niin sitten kun muuttaa USA:han ei tarvitse maksaa liittovaltion veroja moneen vuoteen.
Joku mainitsi paaomaverot USA:ssa. Paaomatulot lasketaan ihan normaaleiksi tuloiksi, palkkatulojen kanssa yhteen. Tosin niissa voi olla jotain poikkeustapauksia, esim. osakkeet, jos ne kuuluu ordinary-osakeisiin, eika muuten ole isoja tuloja, niin sitten niista ei mene yhtaan veroa. - 3888888
Syyna USA:n kansalaisuudesta luopumiseen voi olla vain, ettei joka vuosi jaksa tayttaa veroilmoitusta, mika ei ole ollenkaan yhta yksinkertainen kuin Suomalainen. Mutta veroja ei kuitenkaan tarvitse maksaa USA:han enaan, jos on maksanut ne muuhun maahan.
Sellaisessa tapauksessa ainoastaan verojen takia kannattaa luopua kansalaisuudesta, jos tulot on suuremmat kuin $100 000 ja asuu sellaisessa maassa, jossa verot on pienemmat kuin USA:ssa tai sitten silla maalla ei ole verosopimusta USA:n kanssa.
Sitten on viela sellainen ikava juttu, etta jos voittaa lotossa euroopassa, jossa ei siis mene veroa voitosta, joutuu kuitenkin maksamaan verot siita USA:han. - Anonyymi
Ei ole totta. Olen asunut perheeni kanssa niin UDAssa kuin Duomessakin vuosia kerrallaan. On hyvä ilmoittaa verot edelliseltä vuodelta jos palaa ulkomailta USA han, mutta veroja sinun ei tarvitse maksaa asuessasi ulkomailla ellet tianaa miljoonia vuodessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole totta. Olen asunut perheeni kanssa niin UDAssa kuin Duomessakin vuosia kerrallaan. On hyvä ilmoittaa verot edelliseltä vuodelta jos palaa ulkomailta USA han, mutta veroja sinun ei tarvitse maksaa asuessasi ulkomailla ellet tianaa miljoonia vuodessa.
Millä perusteella toteat, ettei veroja tarvitse maksaa ulkomailla asuessa? Tarkoitatko, että olet silloin tällöin jättänyt omin luvin USAn veroilmoituksen tekemättä asuessasi ulkomailla? Sellainen toimii vain niin kauan, kun et jää tästä kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku605016Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362289Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti632180- 2222153
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2181373Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191284- 89976
Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai47953- 66897
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12879