Minkä hyönteisen hankkisin?

2spooky

Haluaisin hankkia jonkun eksoottisen hyönteisen/hämähäkin/skorpionin, koska ne ovat mielenkiintoisia. Kriteerit on ei liian kallis hinta itse eläimellä ja eläimen ylläpidolla, ja toinen on se että eläin on päivisin melko aktiivinen.

12

139

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiiän_tän_jutun

      Kaukaasialainen hyppysirkka tai torasarvijäärä.

    • hyppykeppiskorppari

      Kaikkia kiinnostaa

    • ötökkääpeliin

      Eksoottisia ötököitä voisi olla lutikka, russakka jne.. siinähän sitä on eksotiikkaa jopa liikaa.

      Jotenkin ihmetyttää ihmisten hinku hankkia itselleen eksoottisia otuksia kuten esim. käärmeitä - mikä on kasvattajan vastuu kun myrkkykäärme pääsee taloyhtiön hormistoon ja aiheuttaa vaaran ja jopa kuoleman puremallaan naapurille - "ai anteeks" nyrpeään sävyyn kuin purema olisi naapurin vika - mitä oli purettavissa ja paikalla.

      Jotenkin ihmisten ajatuksen köyhyys ja "lyhyys" vain häiritsee - "eihän tää pupu ketään häiritse" ja luontoon päästyä siitä ei enää eroon pääse.

      Entiset siti-kanit ovat nykyään sirkus-kaneja, koska ne näemmä voivat hyppiä yli 50 sentin korkuisten aitojen ja syödä mitä mieleen juolahtaa - kaikki nykyään käy tai ainakin maistelevat kaikkea tuhoten samalla kasvuston.

      Siti-kanit ovat mainio esimerkki ihmisten typeryydestä - kaikkea pitää muka kasvattaa ja kun kasvatettu pääsee holtittomasti vapaalle niin väitetään ettei se minä ollut vaan se oli koo-kauppaa mukaillen pirkka eli väinö, kuten intissä aina sanottiin - "väinö väijyy, kun ketään ei ollut asemissa.

      • sdfsfasdf

        Siti-kani ?:D


      • tuskin.törmäät

        Niitä myrkkykäärmeitä, joita muuten täytyy pitää visusti lukkojen takana, on tässä maassa vain kourallinen, joten tuskin niihin törmäämistä tarvitsee pelätä. Paitsi sinun tietenkin. Jos todennäköisyyksiä haluat laskea, niin on todennäköisempää tulla naapurin koiran tai sen naapurin itsensä tappamaksi. Jos minun koirat jonkun tappaisivat, niin se ei kasvattajan moka olisi, joten miksi se sitten käärmeenkään kasvattajan moka olisi? Haloo, ihminen. Jos pelkotiloja on liikaa, niin niihin kannattaa hakea apua.


      • enseminäollutvaan
        tuskin.törmäät kirjoitti:

        Niitä myrkkykäärmeitä, joita muuten täytyy pitää visusti lukkojen takana, on tässä maassa vain kourallinen, joten tuskin niihin törmäämistä tarvitsee pelätä. Paitsi sinun tietenkin. Jos todennäköisyyksiä haluat laskea, niin on todennäköisempää tulla naapurin koiran tai sen naapurin itsensä tappamaksi. Jos minun koirat jonkun tappaisivat, niin se ei kasvattajan moka olisi, joten miksi se sitten käärmeenkään kasvattajan moka olisi? Haloo, ihminen. Jos pelkotiloja on liikaa, niin niihin kannattaa hakea apua.

        Siis että, jos sinun koirasi tappaisivat jonkun ihmisen, niin se ei muka olisi sinun vastuullasi?

        No huh huh, mikä mielipide ja ajatus!

        Ei mulla mitään pelkotiloja ole - ei ainakaan sun koirista, mutta sun ajatukset kyllä mietityttää.


      • tuskin.törmäät
        enseminäollutvaan kirjoitti:

        Siis että, jos sinun koirasi tappaisivat jonkun ihmisen, niin se ei muka olisi sinun vastuullasi?

        No huh huh, mikä mielipide ja ajatus!

        Ei mulla mitään pelkotiloja ole - ei ainakaan sun koirista, mutta sun ajatukset kyllä mietityttää.

        No huh huh, mikä luetun ymmärtämisen taso sulla on! Varsin huolestuttavaa. Opettele ta-vaa-maan lukemasi niin, että ymmärrät sen ennen kuin vastaat ja osoitat tyhmyytesi.

        Sinä penäsit KASVATTAJAN vastuuta, jos myrkkykäärme puree jotakuta. Minä sitten siihen annoin esimerkin, ettei se olisi millään lailla KASVATTAJAN syy, jos esim. minun koirat jonkun tappaisivat. Menikö nyt perille, vai tavaanko koko jutun?


    • HErkkuaMyllaan

      No skorpionit ainakin sitten pois suljettu jos tarvisi olla aktiivinen päiväsaikaan, skorpionit on enemmän yöaktiivisia.

      miten ois torakka? halpoja ja eikä vääli kummempia ylläpito kustannuksia.
      esimerkiksi ARGENTIINAN TORAKKA

    • Hämähäkki ei ole hyönteinen, vaan niihin kuulumaton petoeläin. Hyönteiset ovat useimpien hämähäkkien ravintoa.

      • Alkuperäinen_postaaja

        No oonko missään vaiheessä väittänyt hämähäkkiä hyönteiseksi? Luetun ymmärtäminen sullakin ehkä pikkusen hakusessa.


    • Sairasaate

      Eläimen osa ei ole viihdyttää ihmistä , sairain ajatus on pitää elävää lelua oman kivan takia .

      • Alkuperäinen_postaaja

        No oikeesti kannattais miettiä mitä sanoo. Lemmikin omistaminen on vähän niinkuin symbioosi. Omistaja pitää lemmikistään, ja antaa sille hyvän elämän, ja samalla lemmikki pitää ihmiselle seuraa ja esimerkiksi terraarioeläin mielenkiintoista katseltavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe