En ole mikään tietokone ihminen joten varoitus tyhmistä kysymyksistä jo näin etukäteen. Sain juuri Elisalta tarjouksen uudesta Internetti sopimuksesta DNA:n tilalle joka minulla tällä hetkellä on = 100megaa, 36€ kuussa.
Puhuivat jotain 4G langattomasta internetti yhteydestä pöytätietokoneelleni joka olisi sen 100megaa, mutta kun tuo 4G ei kerro minulle mitään ja ajatus langattomasta pelottaa. Sanoivat että kortti boxiin ja toimii langattomana. Koko juttu kuulostaa oudolta minulle, sillä 4G:stä tulee vain mieleen kännykän netti. Minulla on tällä hetkellä modeemi käytössä johdon kanssa ja tämä uusi ei tarjoa moista mahdollisuutta lainkaan. Onko tämä siis yhtä hyvä / parempi tai onko minua nyt vedätetty?
Tarjous kuulosti houkuttavalta jos kerran on myös 100megaa ja kuukausimaksu on noin 15€ halvempi DNA:han verrattuna
DNA vs Elisa 4G tarjous. Tarvitsee vastausta pian
2
277
Vastaukset
- älä_vaihda
Sua yritetään kusettaa törkeästi. Lähes poikkeuksetta johtoa pitkin tuleva yhteys on parempi kuin radioaaltoja myöten. Mainostettava nopeus 4G:lle voi olla kiinteää yhteyttä parempi, mutta täytyy olla todella lähellä tukiasemaa, jotta olisi mitään mahkuja päästä siihen nopeuteen edes hetkellisesti.
Olen tyytyväinen Elisan laajakaistaan kaapelimodeemin kautta, mutta minullekin on aika törkeästi kaupattu Elisalta tuota 4G-yhteyttä taulutietokoneen mukana. Enää en vastaa soittoihin. Hei NopeaKysymys! Kuten älä_vaihda kertoikin, tuo 100M on teoreettinen maksiminopeus. Nopeuden tavallinen vaihteluväli on 5-80 mbit/s. Suosittelen sinulle kuitenkin kokeilua, etämyynnistä tilattua laitetta ja liittymää voi vapaasti testata 14 vuorokauden ajan. Jos nopeus tuntuu liian hitaalta, voit peruuttaa sopimuksen. Laitetta kannattaa kohdella varoen, sillä jos se ei ole edelleenmyyntikelpoinen, veloitetaan käytönalenemasta maksu. Mutta minun mielestäni ei muuta kuin tilaamaan ja testaamaan :) Irtisano vanha yhteys sitten, kun toteat uuden riittävän.
Ilona/Palstatiimi
http://elisa.fi/palsta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242391Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3441997Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä251866Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101673Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121022Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 63865
- 55850
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2808