Montako hoitokertaa vaati, että perheeseen saatiin vauva?
Täällä on nyt viides kerta menossa, ja usko ja motivaatio alkaa rakoilla.
Monesko hoitokerta johti synnytykseen?
5
107
Vastaukset
- Vilkkuna
Kaiken kaikkiaan yritystä neljä vuotta, lukematon määrä ovulaation induktioita ja 5 alkion siirtoa. Tärppi tuli toisen IVF:n tuoresiirrosta (kaksoset). Rankkaa oli ja 2. IVF olisi ollut meidän viimeinen jos ei olisi onnistunut. Alkoi siinä vaiheessa olla voimat ja rahat aika finaalissa. Voimia!
- kaksNaista
2. kerta menossa ja molemmat on menettäny toivon
- annamennävaan
älä menetä toivoasi. niin kauan kun sitä on,on mahdollisuus onnistua. itse meinasin nimittäin lyödä hanskat tiskiin ja sittenhän se tärppäsikin. hoitoja oli takana yli 10v aikana ainakin 10 siirtoa. täytyy sanoa että lapsettomuuden takia erosin ensimmäisestä miehestäni, tai se oli yksi suuri osatekijä,kun kaatoi sen yksin niskaani. sitten löysin uuden miehen ja sellaisen joka minut hyväksyi kaikkineni,ja rakkaudesta sai alkunsa kaksi ihanaa tyttöä. alkioita jäi mutta vimppo synnytys päätyi kohdunpoistoon suuren verenvuodon takia mutta olen nyt todella onnellinen.. älä luovuta..
- helppo-homma-mies
Minulla on varmaan erikoinen "peli" kun aina on käynyt niin, että heti on paukahtanut, vaikka ei ole suunniteltu mitään.
Pelottaa oikein miettiäkin, että tapahtuuko se puheestakin.
En tiedä, mutta olen miettinyt, että onko se sopiva pituus ja paksuus, mikä sen tekee. Onhan pituudella merkitystä tietenkin.
En halua tietenkään ketään vähätellä tai sellaista vaan ihan realistisesti mietin asioita.
Joskus mietin sellaistakin, että voisinkohan auttaa jotakin onnistumisessa, kun se on ollut aina liiankin helppoa. Pelottavan helppoa.
Itse en enää jaksaisi hoidella tms. Enemmän merkittävää pitäisi olla se, että lapsi saa hyvät, rakastavat ja huolehtivat vanhemmat.
Ehkä se ei ole viisasta, koska olisi sitten vaan turhaa huolta siitä, että pikkunen oikeasti olisi hyvissä käsissä.
Pitää miettiä.
Sitä mieltä kuitenkin olen, että parempi aito yhtyminen kun lekurin sorkkiminen.
Pitäisköhän mun määritellä sille jokin hinta ? Sitten se olisi niinkun duuni ja auttaisin sellaisia jotka ovat terveitä ja fiksuja ihmisiä. Millekään vajaa-älyisille en kyllä suostuisi mistään hinnasta... - GoHelppari
siinäpä oiva purkkirunkkari! Ei muuta kun spermapankille kolkuttelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303877Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83209Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai332867Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122762Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1332461- 492038
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For901245Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611235Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361129Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781119