suzuki gs 500f

sukisuzki

Moikka. Ostin ite eile 21tkm ajetun 04 suzuki gs 500f ekaks pyöräks. 500km ajoin mainiosti mut sit tuntu ku bensa syöttö ois loppunu. Bensahana oli on asennossa ja pyörä ei lähteny käyntii ku 5 min välei ja pysy hetke käynnis. Sit annoin olla 15 min ja pystyin ajaa joku 1 min sit taas tuntu ettei saa bensaa. Sit vaihdoin tankin asennon pri asentoon (oletettavasti vapaa virtaus) ja ajelin varti tos kylil eikä mitää ( annoin olla puolituntia ennen sitä) ja ennen sammumista ajoin 100km märällä kelillä. Ideoita mistä moinen käytös? Josai tukos? Eli on asennossa ei vissii saa bensaa ku alkaa pätkii ja lopulta sammuu. Pri asennossa käy ja kukkuu normaalisti?

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuzukiMies

      Joissakin pyörissä on kolme asentoa: PRIMARY, ON ja RESERVE.

      Normaalisti tulee käyttää sentoa ON, jolloin bensanvirauksesta tai sen katkaisemisesta huolehtii alipaineella toimiva automaattinen alipaineventtiili.
      Tapauksessasi joko tuo venttiili jumittaa tai siihen imusarjasta johtava kumiletku on murtunut. Ja tämä ei ole ollenkaan harvinaista eli ensiksi tarkista tuon letkun päät ettei ole letku ole haljennut yhteiden kohdalta. Toki joku tukos voi olla syynä myös.

      PRI -asennossa ainoastaan kaasuttimen kohokammio täytetään vaikkapa talven seisottamisen jälkeen eikä sillä ole tarkoitus ajaa jatkuvasti. Riippuen vähän neulaventtiilin toiminnasta, kohokammio voi alkaa tulvia ja bensaa tippuu kaasarin alle tai ainakin seos on hetken aikaa sekaisin.

      RES on "varatankki". Bensa otetaan tankin pohjalta, muutama litra jemmassa siellä (tosiasiassa imuputken pää on vain alempana kuin ON-asennossa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6592
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      366
      6166
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3043
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2514
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2165
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1315
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe