suzuki gs 500f

sukisuzki

Moikka. Ostin ite eile 21tkm ajetun 04 suzuki gs 500f ekaks pyöräks. 500km ajoin mainiosti mut sit tuntu ku bensa syöttö ois loppunu. Bensahana oli on asennossa ja pyörä ei lähteny käyntii ku 5 min välei ja pysy hetke käynnis. Sit annoin olla 15 min ja pystyin ajaa joku 1 min sit taas tuntu ettei saa bensaa. Sit vaihdoin tankin asennon pri asentoon (oletettavasti vapaa virtaus) ja ajelin varti tos kylil eikä mitää ( annoin olla puolituntia ennen sitä) ja ennen sammumista ajoin 100km märällä kelillä. Ideoita mistä moinen käytös? Josai tukos? Eli on asennossa ei vissii saa bensaa ku alkaa pätkii ja lopulta sammuu. Pri asennossa käy ja kukkuu normaalisti?

1

163

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SuzukiMies

      Joissakin pyörissä on kolme asentoa: PRIMARY, ON ja RESERVE.

      Normaalisti tulee käyttää sentoa ON, jolloin bensanvirauksesta tai sen katkaisemisesta huolehtii alipaineella toimiva automaattinen alipaineventtiili.
      Tapauksessasi joko tuo venttiili jumittaa tai siihen imusarjasta johtava kumiletku on murtunut. Ja tämä ei ole ollenkaan harvinaista eli ensiksi tarkista tuon letkun päät ettei ole letku ole haljennut yhteiden kohdalta. Toki joku tukos voi olla syynä myös.

      PRI -asennossa ainoastaan kaasuttimen kohokammio täytetään vaikkapa talven seisottamisen jälkeen eikä sillä ole tarkoitus ajaa jatkuvasti. Riippuen vähän neulaventtiilin toiminnasta, kohokammio voi alkaa tulvia ja bensaa tippuu kaasarin alle tai ainakin seos on hetken aikaa sekaisin.

      RES on "varatankki". Bensa otetaan tankin pohjalta, muutama litra jemmassa siellä (tosiasiassa imuputken pää on vain alempana kuin ON-asennossa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      2024
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1125
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      113
      1116
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      971
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      928
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      53
      819
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      717
    8. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      677
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      664
    10. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      662
    Aihe