Eli oon ite kerännyt rahaa uuteen puhelimeen kauan ja nyt olisi rahaa ostaa se mutta vanhemmat ei anna ostaa! Eikö sen rahan saa käyttää mihin haluaa jos se kerran on omaa rahaa.
Vastaukset 8
- NH73
Miksei ne anna ostaa? Onko vanha puhelin vielä ihan priima ja sun tekee vaan mieli saada uudempi malli? Paljon ikää sulla onkaan?
- Entajuu23
Onhan tässä sellaisia mistä en tykkää esim. Liian painava kädessä ja kuumenee todella nopeastinopeasti. Ikää on 14v
- Huoltoon
Painavuus ei itsessään kata uuden kalliin luurin ostoa. Suurin osa älypuhelimista painaa jonkin verran... mutta ei onneksi niin paljon kuin jotkut vanhat nokian luurit. Esim. itselläni on ollut 3 puhelinta, ekan sain ala-asteella (mustavalkoinen vanha nokia), tokan kasilla (värinäyttöinen vanha nokia), ja uusimman kolmannen lukion kolmannella (samsung galaxy s3). Ei nykyajan kalliita luureja kannata hirveän usein vaihtaa.
Kuumentumisesta kannattaa sen sijaan kertoa vanhemmille, sillä jos puhelin kuumenee paljon ja nopeasti, se pitää viedä huoltoon.
Kuumentumisongelman kun hoidat pois niin kaikki ok, säästä rahasi johonkin muuhun mielummin. - Aloittaja23
Joo mutta kyse on siitä että haluan ostaa uuden ja varsinkin koska nyt olisi tarjouksessa hyvä luuri. On tämäkin ollut käytössä nyt jo yli 1v
- hyväsevanhaon
itse ostin juuri uuden puhelimen, koska tarvitsen puhelimen, joka pyörittää opiskelukäyttöön tarkoitetut sovellukset moitteettomasti ja sitä ennen oli 3,5 vuotta käytössä ollut LG. Olisi vielä toiminut, mutta ei pyörittänyt tarvittavaa ohjelmaa, joten annoin puhelimen isälle työpuhelimeksi. Hyvin toimii. Ei puhelinta kannata vaihtaa ilman painavaa syytä. Itse mietin puoli vuotta olisiko uusi järkevää ostaa.
- Äläosta
Aloittaja23 kirjoitti:
Joo mutta kyse on siitä että haluan ostaa uuden ja varsinkin koska nyt olisi tarjouksessa hyvä luuri. On tämäkin ollut käytössä nyt jo yli 1v
"Jo yli vuoden" ...ihan tosissaan nuoret tuhlaa vähiä pennejään ostamalla usean kalliin puhelimen vuodessa? Vanhempasi ovat täysin oikeassa kun eivät anna sinun ostaa uutta puhelinta.
Itse päivitin ensimmäisen luurini 8 vuoden käytön jälkeen (mustavalko -> värinäyttö huono kamera) ja kolmanteen 6 vuoden käytön jälkeen (värinäyttö -> älypuhelin). Ja vanhat puhelimeni toimivat edelleen. Toki ne oli tehty kestämään, toisin kuin nykyajan teknologia.
- Tällainvaan
Mun mielestä samalla puhelimella pitäis pärjätä pari kolme vuotta. Reilu vuoden jälkeen ei ole syytä vaihtaa puhelinta ellei se oo käyttökelvoton.
- ulpuse3
Mulla oli 1,5 s4 mini nii vaihoin koska pikkuveli menee kouluu ja tarvi puhelimen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94878Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466