Koira kakkii sisälle

kakka-jooseppi

Mikä on tämän kokoisen koiran ravinnon tarve?
Eli kääpiökokoinen koira alkanut kakkimaan sisälle aamuyöstä ja nyt viimeisin oli puolen yön jälkeen.
Koira n. 4 vuotias, ja n. 4.5 kg, käy lenkeillä aamulla, iltapäivällä ja illalla jokaisella n. 30-45 min. Leikkii illalla ja joskus päivälläkin.
Ruokana aamulla cesar kosteaa ruokaa n. puoli purkkia, iltapäivällä koirankeksi puoleksi ja illaa kuiva napuja vajaa desi ja aina raikasta vettä saatavilla.
Onko ruokamäärä kohdallaan vai liikaa vai liian vähän?

2

128

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • numeroza

      Noin pientä olisi helppo ruokkia puhtaalla lihallakin ja kylkenä hahau tai purina pro plan marketista. Meillä syö enimmäkseen raakana lihapötköjä tai matkoilla canagania.

    • thcfth

      Onko koiran elämässä tapahtunut viime aikoina mitään suurta muutosta? Onko naapuriin muuttanut aamuyöllä meluavia naapureita, onko ruoka vaihtunut tai leikitetäänkö/lenkitetäänkö sitä vähemmän kuin aikaisemmin? Onko koiran iltalenkki aikaistunut tai iltaruokinnan ajankohta muuttunut? Onko asuntoa sisustettu uusiksi tai onko perheeseen tullut lisäystä tai onko jokin koiralle tuttu lemmikki/ihminen kadonnut sen elämästä? Voiko koira oirehtia ulostuksella tylsyyttä tms.?

      Onko koira rotua, joka on altis lannerangan tai selkärangan sairauksille (jotka voivat aiheuttaa painetta selkärangan hermostoon ja johtaa esim. pakottavaan ulostamisen tarpeeseen)?

      Koira on normaalipainoinen, kun voit tuntea sen kylkiluut yhdellä hipaisulla. Kylkiluut eivät kuitenkaan saa näkyä. Jos koira on ylipainoinen, ruokamäärä on liian suuri. Myös ruuan laatu vaikuttaa. Mitä huonolaatuisempi ruoka, sitä suurempi osa kulkeutuu suoliston läpi imeytymättä. Onko koiran uloste normaalia (ns. "sikarikakka" eli tiivis, tummanruskea ja yhtenäinen pötkö) vai onko se löysää, vetistä, höttöistä tai oudon väristä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1682
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1211
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      148
      1111
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      954
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      57
      611
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      607
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      510
    Aihe