Onko kukaan vaihtanut uppopumpun kellukytkintä ja mistä niitä uusia löytyisi? Tästä on johto poikki ja mietin justiin että kannattaako vaihtaa vai laittaa suoraan kierrätykseen.
Minkähänlainen rakenne itse pumpussa on toi johtoliitos koska tarvii olla vedenpitävä.
Uppopumpun "kellukytkimen" vaihto?
2
2241
Vastaukset
- liimasukkaa
Riippuu vähän minkälainen ja hintainen pumppusi oikein on. Uusia pumppuja saa halvimmillaan muutamalla kympillä. Hyvät maksavat satasia. Kohoa on itse vaikea uusia ja se saattaa olla halvimmissa pumpuissa jopa mahdotonta.
Itse korjasin kohon johdon juottamalla johdot yhteen ja liimakutistesukalla. Pujota muutama liimasukka johtoon sekä johtimiin ja juota johtimet yhteen. Sitten lämmitä liimasukat johtimiin ja sen jälkeen koko johdon päälle ensin lyhyt liimasukka ja sen päälle vähän pidempi sellainen. Korjaus on kestänyt vikavirtasuojan päässä jo kuusi vuotta eli ei ole päässyt vettä sisään vaikka pumppu on koko ajan vedessä.- kellukytkin
Ok.
Toi johto on poikki ihan siitä kohon juuresta, siihen ei kyllä saa juotettua luotettavaa liitosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1341038- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774