Jousen jäykkyys

ffghthhl

Kysyn nyt viisaammilta että mistä tuo jousen jäykkyys tulee? Että tuleeko se esim. eri materiaaleista tai pituudesta tai molemmista? Kysyn, koska koitan saada omasta Well Mb01:stä mahdollisimman helpon ladata, ja se on vieläkin paljon jäykempi kuin kuuluisi. Epäilen että johtuu jousesta (joka on Airsoftpron(?) M170 jousi jota lyhkästy noin 1,5-2cm) koska se on TODELLA helppo ladatessa työntää eteenpäin. Että pitäskö sen jousen lyhentämisen helpottaa latausta kuinka paljon? Kyllä se vähän helpottui. Ja pidetään vastaukset asiallisina, ei esim. mitään "käy salilla" koska syy ei ole siinä. Ja trollit voi hankkia elämän. Kiitos jo etukäteen!

2

369

Äänestä

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huehuehue666

      Pituudesta, paksuudesta ja materiaalista. Jousiaseen teho on suoraan verrannollinen siihen, kuinka jäykkä se on ladata.

      • Pöllömpi

        Kyllä, mutta vastaus oli aika ympäripyöreä. :) Yleensä jousen jäykkyys on yksinkertaisesti pituudesta kiinni. Mitä pienempään nippuun pidempi jousi tungetaan, sitä enemmän liike-energiaa se vapauttaa päästessään liikkumaan. Tietysti myös materiaali vaikuttaa jonkin verran.

        Toisaalta mietin että mitä teet tällä tiedolla? Jos haluat helposti ladattavan kuitenkin hyvän kiväärin, niin eikös 90 asteen liipasinkoneisto ja m150 jousi toimisi hyvin? Ja vähän löysempää jousta sisään ja enemmän tiiveyttä. Esm. M140 jousella ase saattaa lähteä 165 m/s jos se on kunnolla tiivistetty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1872
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      508
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      495
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      491
    Aihe