Elikkä kanat ovat munineet 2-3munaa päivässä mutta kolme päivää sitten ei ole ollut munista pienintäkään havaintoa kanat käyvät kyllä hautomassa kopeissaa mutta ei mitään. kanat ovat vapaana pihapiirissä ja on nuoria ja vanhoja kanoja sekaisin kukkokin löytyy. Tietääkö kukaan mistä tämä johtuu vaiko voiko joku rotta käydä pöllimässä munat:)
Kanat lopettivat muninnan
5
1268
Vastaukset
- MurrrMurrr
Joku eläin voi pölliä munia. Kanat eivät ole tyhmiä, vaan voivat myös salaa munia johonkin puskaan.
- kanaturbo
Eilen nähtiin minkki sehän vois viiä munat. Saakohan sen hävittää ilman mitään kummempaa (lupia)
- MurrrMurrr
Minkki tappaa kanoja. Jos näkyy vilauskin tai on epäillys minkin liikkumisesta kanatarhan likellä, niin minkki on välittömästi hävitettävä. Minkkiloukkuja voi ostaa tai lainata.
- kanalanhoitaja
Konstina olisi tarjota että et laske kanoja ulos ennen kuin ne ovat käyneet munimassa, kesäisellä rytmillä muninta tapahtuu yleensä puoleen päivään mennessä mutta tarkkaile omien kanojen toimintatapoja ja toimi sen mukaan. Nimittäin voivat munis ulos. Munintapesät kannattaa katsoa sellaisiksi ettei muut elukat niihin pääse, rotat kannattaa pyrkiä hävittämään vaikka niitä kyllä aina on. Paikkojen siistinä pito, mahdollisesta kestokuivikkeesta luopuminen talvella tai pohjan ahkera kääntly sekä kissa pitää ne aika hyvin poissa. Rehut suljettuihin astioihin tai vaikka vanhaan pakastimeen.
Tarkkaile kanojasi, meneekö ne ulkona johonkin jemmaan munimaan, kuulostaa satukirjamaiselta mutta niin ne vaan voi tehdä. Monilla tutuilla on valmiit tiput tulleet vastaan kun kana on ehtinyt hautoa. - SEKINSELVISINY
SELVÄ JUTTU PALSTANTAPAVINKUJA JOPPE ON VIENY MUNAT KUULEN JATKUVASTI KUINKA JOPPE VIETTÄÄ KOTONAAN AIKAA MUNIANSA HAUTOEN...JA ONKIN SYYTÄ EPÄILLÄ JOPPEHEN VIENEEN MUNIA SÄÄNNÖLLISESTI...TAITAA RIKKOO MUNANSA USEIN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011059- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648