Olen töissä pitkäaikaistyöttömälle maksettavan 9:n euron päiväpalkalla. Palkka ei ole noussut yhtään sen jälkeen kun se keksittiin. Sen sijaa bussiliput ovat nousseet 1,30:stä 3,30:een. Mielestäni tuo palkka pitäisi jo nostaa ainakin tasan 10:een.
Vaadin palkankorotusta
PensselitSantaan
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Valehtelulla kaunistellaan tilastoja.
Koska jokaisen pitää osallistua Suomen säästötalkoisiin ja kerätä kasaan mm. Kreikkaan lähetetyt rahat eli eurosotakorvaukset ehdotan uudeksi palkaksi 6,60. Sehän riittää bussilippuun.
Nostit asiasi esiin jo ennen vaaleja ja äänestitkö lupauksesi mukaan niitä joilta saa mitä tilaa, eli eiköhän tuo 9€ poistu säästöjen nimissä.
Et ole töissä, eikä sinulle makseta palkkaa. Saat verotonta ylläpitokorvausta, jota maksetaan työttömyysturvan päälle, jos käyt työtoiminnassa. Jos ei kiinnosta, jää kotiin.
Viime vuosikymmenellä sitä maksettiin 8,50 euroa/pvä.
Samaa mieltä.
Siitäkin olette kateellisia.
Kaikki työttömät tapahtumapuistoon ilmaiseksi töihin. Ai niin, hyötyjänä live nation. Sen jälkeen poimiin marjoja,parkkitaloja siivoamaan,apparalle autteleen...näin saadaas työttömyys poistettua.
Ei sullakaan järki oikein jaksa juosta. Orjatyö on kielletty ihmisoikeussopimuksissa. http://www.ihmisoikeudet.net/index.php?page=orjuuden-ja-pakkotyon-kielto&next_page=2