Onko normaalia, että ylijännitesuojan katkaisija kipinöi sähinä-äänen kanssa lähes aina, kun sen katkaisinta klikkaa päälle tai pois? Siinä on kiinni televisio, digiboksi ja tietokone näyttö. Joista tietokone on usein myös virrattomassa tilassa.
Samanlainen toinenkin ylijännitesuoja on, mutta se ei taas kipinöi ja sähise. Siinä kiinni tietokone näyttö, modeemi, ja pieni valaisin.
Voiko kipinöivässä olla liikaa laitteita kiinni, vaikka yksi töpselinpaikka on vielä vapaanakin?
En tiedä sähköasioista, niin voiko tuollaisesta saada sähköiskunkin, kun katkaisija kipinöi?
Samanlainen toinenkin ylijännitesuoja on, mutta se ei taas kipinöi ja sähise. Siinä kiinni tietokone näyttö, modeemi, ja pieni valaisin.
Voiko kipinöivässä olla liikaa laitteita kiinni, vaikka yksi töpselinpaikka on vielä vapaanakin?
En tiedä sähköasioista, niin voiko tuollaisesta saada sähköiskunkin, kun katkaisija kipinöi?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suojan katkaisija on rikki. Suoja pitäisi kytkeä päälle niin että kuormat on kytketty pois päältä. Vaikka tietokoneet on sammutettu, niin siellä on poweri päällä jos sitä ei ole koneen takanaolevasta kytkimestä sammutettu. Noissa suojissa on senverran heppoiset kytkimet, ettei sitä ole tarkoitettu miksikään kaikkien laitteiden yleiskytkimeksi.
Se on made in kiina
Ei kannata hankkia Kiinalaista sontaa vaikka kuinka halpaa olisi
Tuskin saat sähköiskua. Todennäköisempää on että talo palaa.
Sellaisia kokemuksia on, että kipinöintiä esiintyy enemmän tai vähemmän riippuen kytkettävän/katkaistavan kuorman laadusta. Myös EU:ssa valmistetuilla katkaisijoilla sama ilmiö. Ei TV digiboksi PC ole liian suuri kuorma 16 A katkaisijalle. Jos ylijännitesuoja on maadoitetussa pistorasiassa, ei sähköiskun vaaraa ole. Kipinöinti kuluttaa tietenkin katkaisijan kontakteja ja sitä kautta lyhentää sen käyttöikää.
Jos kytkimen koskettimet kipinöi, millä tavalla maadoitettu pistorasia mielestäsi vähentää aloittajan olettamaa sähköiskun vaaraa?
Maadoitetun laitteen kuori ei tule jännitteiseksi vaikka olisi metallia.
Täysin normaalia on. Minulla on ainakin tehnyt noin alusta saakka kun sen ostin. Tietääkseni johtuu sähkövirran vaihteluista.
Ei ole normaalia tällainen.
Juu kokemusta on kans ja on aihettanut tulipaloja nämä kytkimet. Ei tarvi olla edes paljon kuormaakaan, saati kaikenmaailman halogeeneja. Työmailla ei suositella käytettävän niitä, koska kaikki ei tajua sitä ja tökkää ensimmäiseen vapaaseen paikkaan omat jatkojohtokelansa jossa monta rasiaa jne..
Täysin epänormaalia sähkölaitteille , jotka ovat kunnossa. Jotakin häikkää kytkimessä ja riskinä oikosulki ja palovaara. Mahdollisesti myös ylikuormasta kyse.
Juuri korjasin tuttavan asunnossa olleen vastaavan valokytkimen (kaiken lisäksi kylpyhyuoneessa, eli pahimmillaan kuoleman riski) ja oikaristahan se johtui kun piuhat oli remonttimiesten jäljiltä suutaroimalla "kytketty" ja osa niiden suojaeristeistä palanut.
Olisi kiinnostava tietää laitteen merkki ja malli, mutt ailmeisestikin made in China ymv. Toki sielläkin latumerkkien standardeilla ja valvonnalla valmistetut laitteet ovat ok.