Mikä nurmikko kasvi?

Kukka muistuttaa ikikukkaa, mutta aina nousee esiin kukkimaan nurmikon leikkauksen jälkeenkin? Kukan väri on vaaleanpunainen, mutta nuorena ihanan tummansävyinen puna.

Sitten on kai joku orvokkilaji, joka ei myöskään häiryynny ruohonleikkurista, vaan heti pukkaa kukkansa esiin?

ps.Uusi (tai se vanha) ongelma, koska ei lähetä viestiä? "Olet poistumassa sivulta"? No, en totta maar, koska haluan kirjoittaa tänne ja olen kirjautunut, ainakin koneeni näytön mukaan.

Nyt tulee sittenkin ilmi minun laskutaitoni ja kirjainten asettelu, etten vain käytä määrättyjä kirjaimia, joita toinen on jo käyttänyt?

Kokeillaan.

2

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtaako olla minun entinen maanvaivani, tuhatkaunokki (Bellis perennis),
      joka melkein asettui maate ruohonleikkurin alla ja nousi taas terhakasti pystyyn,
      kun olin ajanut koko nurmikon? Minun tontillani se kukki heti kun tuli lumeen pälvipaikkoja. Sitä oli valkoisena, vaaleanpunaisena ja tummemman punaisena.

      • Vastasin jo sinulle, että sehän`se, mutta vastaus on mennyt johonkin bittitaivaaseen.

        Googlasin myös mainitsemasi kukan ja joku jossain keskustelupalsta lupasi tuoda niitä kottikäryllä!

        Minusta ne ovat ihania rivitalopihani nurmikolle, koska mitään muuta "kukkamerta" ei voi tänne laittaa.

        Tosin minulla on tuollainen parin`metrin penkki ja siihenkin olen harmikseni istuttanut liiaksi monivuotisia kukkia.

        Onneksi siihen mahtuu muutama kurpitsan taimi, kun vain saisin ne nyt pakkasten suojaan, koska kituliaita ovat vielä. Rucola sentään jaksaa joka vuosi tehdä uusia versojaan, jotka ovatkin kevään ensimmäiset vihannekset minulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      134
      3774
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2454
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2098
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      17
      1048
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      905
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      876
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      855
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      790
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      772
    Aihe