Rovaniemellä järjestettiin 24-27.2 iso uskonnollinen tilaisuus nuorille jossa esiintyi ympäri mailmaa esiintyjiä, rullaluistelu,tulitanssia ja voimamiehiä,joka meni sopivasti nuoriin ja tietenkin uskontoa sekaan. Tilaisuuden päätyttyä nuoria oli pyydetty ns.rekisteröitymään (seurakunta) . Tyttöni on 11v joka oli myös keskustellut heidän kanssa ja oli myös antanut nimi,osoite,puhelin tiedot kaavakkeelle (oli myös heidän yhdyshenk. nimi,puh.numero)josta kopio jäi tytölleni. Oli sanottu ,että jos on esim. vaikeaa kotona tai muuten vaikeuksia niin voi ottaa yhteyttä heihin. Tytöllemme tuli parin päivän päästä puh.vastaajalle viesti jossa jokin vanhempi rouva selitti jumalahömpötystä ym. ja pyysi tulemaan seuraavaan tilaisuuteen (uskonto) perjantaina ja meille tuli jo yksi kirje postissa samasta asiasta. Kysynkin onko oikein ,että näin nuorelta voidaan ottaa yhteystietoja ilman ,että vanhemmat tietää asiasta mitään. Eli miten toiminne kun haluamme , ettei meitä enää häiritä näissä asioissa.
Uskonto
Onko oikein
3310
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Toimi niin kuin lapsen holhoojan kuuluu, eli ilmoita yhteyden ottajalle, että yhteydenottojen tulee loppua välittömästi. Mikäli yhteydenotot eivät lopu, niin ilmoita poliisille häirinnästä.
Alle 12 vuotiaan lapsen mielipidettä ko. asiassa ei edes tarvitse kuulla. Holhoojalla on oikeus varjella lastaan kaikelta, minkä hän katsoo olevan lapselleen vaaraksi tai haitaksi tai loukkaavan lapsen / perheen koskemattomuutta tai muutoin olevan lapsen kehitykselle vaaraksi. Lapsen kuuluu antaa olla lapsi ja uskonnollinen ”pakkosyöttö” ei varmasti tue lapsen kehitystä – ei tietenkään mikään muukaan pakkosyöttö. Harrastukset ovat tietenkin toinen asia ja niihin mielestäni voi lasta hieman jopa johdatellakin.
SIIS - ensin yhteys häiritsijään ja jos se ei auta, niin sitten yhteys poliisiin.
Ei alaikäisten tietoja saa tallentaa ilman holhoojan suostumusta. Ja peräänsoittelu on vähintään tökeröä (kyseessä on ilmeisesti joku lahko, helluntailaiset, jehovat...)!
Ei ainakaan kuullosta luterilaisen seurakunnan toimintatavalta. Ja usko huviksesi, nämä yhteydenotot eivät itsestään lopu, päinvastoin.
Jos kerran sait yhteystiedot, soitat sinne ja ilmoitat että tyttäresi nimi on lisätty rekisteriin ilman huoltajan lupaa ja pyydät heitä poistamaan tiedot välittömästi. Ellei mene jakeluun, niin voit vedota henkilörekisterilakiin, johon löytyy linkki tietosuojavaltuutetun sivuilta
www.tietosuoja.fi
Toinen taho joka saattaisi tulla kyseeseen on Uskontojen Uhrien tuki ry. Löytyy sivulta
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/
ei sais tyrkyttä uskontoa nuorille ,eivät ole siihen vielä kypsiä.