Kun ruokapöydässä on kaikki valmiina syömämiestä myöden, nosta kiehuva kattilasi levyltä ja tyhjennä sen sisältö toiseen kattilaan/tarjoiluastiaan. Esim. keitetyt perunat tai jokin keitto.
Kaada välittömästi puhdasta vettä tähän levyllä olleeseen kattilaasi ja laita kansi päälle ja levylle.
Sillä aikaa kun syöt, ehtii kattilassa oleva vesi kuumeta jälkilämmöllä tiskiveden lämpöiseksi ilman sähkön kulutusta.
Haaleaa pesuvettä saat aina myöskin, kun jäähdytät keittoastiaasi tiskialtaan vedessä heti suoraan liedeltä otettuna esim. kiisseliä keittäessä.
Lämmintä tiskivettä mökillä pikkutiskeille
nuukeli
1
159
Vastaukset
- vanhanaikaa
meillä aamusin muuripataan vettä, tuli alle ja sieltä vaan noutamaan päivän mittaan.
(Myrskyjen jälljiltä puutyötä riittää) Ja kun saunomisen sen jälkeen suljet tilan, on vesi ihan tiski lämpöistä.
Puuhellakin ihan käypänen. On ollut aarre alkukesään !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266410Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716243Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766205Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3444002Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482425Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42365Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131329
- 1871138
- 64970