Kun ruokapöydässä on kaikki valmiina syömämiestä myöden, nosta kiehuva kattilasi levyltä ja tyhjennä sen sisältö toiseen kattilaan/tarjoiluastiaan. Esim. keitetyt perunat tai jokin keitto.
Kaada välittömästi puhdasta vettä tähän levyllä olleeseen kattilaasi ja laita kansi päälle ja levylle.
Sillä aikaa kun syöt, ehtii kattilassa oleva vesi kuumeta jälkilämmöllä tiskiveden lämpöiseksi ilman sähkön kulutusta.
Haaleaa pesuvettä saat aina myöskin, kun jäähdytät keittoastiaasi tiskialtaan vedessä heti suoraan liedeltä otettuna esim. kiisseliä keittäessä.
Lämmintä tiskivettä mökillä pikkutiskeille
nuukeli
1
180
Vastaukset 1
- vanhanaikaa
meillä aamusin muuripataan vettä, tuli alle ja sieltä vaan noutamaan päivän mittaan.
(Myrskyjen jälljiltä puutyötä riittää) Ja kun saunomisen sen jälkeen suljet tilan, on vesi ihan tiski lämpöistä.
Puuhellakin ihan käypänen. On ollut aarre alkukesään !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t69910Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227813Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️67748- 49654
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59558Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26533- 46497
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 35489
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞24487