Majatalo

arvoitus

Tämä on hyvä arvoitus kaikille helpon matematiikan ystäville:

Kolme miestä meni majataloon ja jokainen maksoi 10 euroa yöstä. Isäntä tuli kuitenkin katumapäälle hinnasta, ja käski poikansa palauttaa miehille yhteensä 5 euroa. Poika ei osannut jakaa viittä euroa kolmelle miehelle, joten hän palautti jokaiselle yhden euron ja piti itsellään kaksi euroa.

Noh, nyt jokainen miehistä oli siis maksanut yöstään 9 euroa, eli yhteensä 27 euroa (3 x 9 = 27). Ja sitten pojalle jäi 2 euroa, se tekee yhteensä 29 euroa. Mihin ihmeeseen katosi yksi euro ??? Kukaan ei poistu tältä sivulta ennekuin syyllinen löytyy :)

13

6177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pallinaama

      Maksu 30 €:

      Palautus miehille...: 3 €
      Poika piti itsellään: 2 €
      Majatalon isännälle.: 25 €
      Yht.................. 30 e

      Voi hitsiläinen kun oli jukuri arvoitus.

    • Matikanope

      Ei se mihinkään kadonnut. Sellainen ei voi kadota, mitä ei ole olemassakaan. Mutta kun laskit tuon 27 2 euroa = 29 euroa, otitko huomioon, että pojan pitämä 2 euroa tulee lasketuksi kahteen kertaan? Ota se pois 29 eurosta, erotus kolmestakympistä on kolme euroa, eli palautettu euro per nokka!

    • kypärä

      ei saatana enää ikinä tätä vitun arvoitusta.
      perkele minne vittuun se yksi saatanan euro on hävinnyt.
      onko ollu joku vitun miljoona kertaa tämä saatanan tarina täällä!
      minne vittuun on hävinnyt euro tai markka jumalauta!

      • jusu

        Voi voi, kylläpä 'kypärää' harmittaa raskaasti kun ei keksi nyt ratkaisua, eikä näköjään ole keksinyt aikaisemminkaan. Minäpä kerron vastausken, niin pääsee kaikki pälkähästä. Verottaja vei sen euron. Verottaja vie aina osansa, sekä markoista että euroista. Ja yleensä enemmään kuin yhden. Aamen.


    • Vaari

      Tämä on tosi fiksu tehtävä. Aika kauan sitä saa pähkäillä.

      • sikamieszombi

        FUU FUU T:aQ


    • mikhälijhfury

      no 30 -3=27 siihen Plus 2m on Taas 30 voila

      • munkkirinkeli

        Onko oikein jos se poika on yksi herroista joille se 5€ pitää jakaa. Silloin hän jakaa 2:lle miehelle sekä itselleen 1€ ja ottaa lisäksi itselleen 2€. 3€(miehille) 2€ (itselle)=
        5€. Euroa ei puutu jos tjusitte?????


    • arvuutelija

      Mä en oo varma vastauksesta mut jo se poika jonka piti viedä rahat oli yksi herroista joille piti antaa tasan 5€. Silloin se jakaa kahdelle muulle euron ja itselleen yhteensä 3€ (2 3=5) Euroa ei siis puutukkaan...

    • eitarviimatikkaasiihen

      Mä luulen että se aikuinen poika jako itteensä ja sai noi kaikki rahat maksuks siitä.

    • kiekkoilija61

      Aika kompa mut helppo

    • mathlogica

      pallinaama ratkaisi tehtävän mutta välittämättä illuusiosta, joka tietenkin pitää selittää ;)

      " jokainen miehistä oli siis maksanut yöstään 9 euroa, eli yhteensä 27 euroa (3 x 9 = 27). Ja sitten pojalle jäi 2 euroa, se tekee yhteensä 29 euroa. Mihin ihmeeseen katosi yksi euro ?"

      Illuusio syntyy siitä kun sekoitetaan eri asioita.
      Ei pidä laskea yhteen menoja ja saatavia.
      Miehet maksoivat 27 euroa.
      Pojan 2 euroa on eri asiaa, siksi ei lasketa 27 2 vaan lasketaan 27 - 2 = 25.
      Myös isännän 25 on samaa asiaa kuin pojan 2 euroa, joten vähennetään se äskeisestä tuloksesta
      25 - 25 = 0.
      Mitään ei puutu.

      Toinen tapa on pallinaaman tapaan olla välittämättä illuusiohuijaustarinasta ja kylmästi vaan "follow the money" :
      30 isännälle, joka jättää kassaan 25 ja antaa pojalle 5.
      Poika antaa kolmelle miehelle 3 ja pitää 2. Joten 30 - 25 - 3 -2 = 0.
      Mitään ei puutu.

    • EnOleLääkäri

      Vanha juttu. Sillä kolmannella miehellä oli ientulehdus. Joka kolmannella suomalaisella on ientulehdus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1440
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1365
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      297
      1280
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1115
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1061
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1048
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1029
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe