Minä RAKASTAN Terryn kirjoja, varsinkin kiekkomaailmaan liittyviä olen lukenut niitä sekä englanniksi ja suomeksi! Olen lukenut melkein kaikki muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta. Suosittelen Terryi Kaikille lukijoille!
Terry Pratchett
Miss Porkkana
12674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mun mielestä Terryn kirjat ovat aika huonoja. Kaksi kirjaa luin, enkä oikein saanut mitään irti..En sitten tiedä..voi olla ettei vaan ollut mun makuun, vaikka fantasiasta pidänkin kovasti.
täytyy kyl myöntää, et ne kirjat on hyviä, vaik on parempiakin...mut huumori on hyvää ainaki!!!=)
Oikeesti!
KERRO ÄÄNEEN, kuka kirjailija mielestäsi hallitsee fantasia-komedian paremmin kuin Terry Pratchett?
Jään odottamaan. OIKEESTI.
Siis tarkotin, että on parempia fantasia kirjailijoitakin, mut ei huumoristisia sellasia....=)
Huumoripohjaisiksi fantasiakirjoiksi parhaita! Loru sorbusten herrasta on kans aikas perkeleen hauska... mut se onkin taas vain mun mielipide!
Olen lukenut pari kirjaa, mutta ne on aika tylsiä. Luin sen (en muista nimeä), missä viikatemies pestaa itselleen oppipojan. Ne kirjat ei vain aukene minulle.
Mutta erittäin ihana kirja, jota suosittelen kaikille, on: Mahtava Morris ja sivistyneet siimahännät.
En muista kirjailijaa, mutta täytyy sanoa, että hyvä oli. Meinasin kirjastossa jättää hyllyyn, mutta otin kumminkin enkä pettynyt.
Mahtava Morris on Pratchettin myös. Minusta Mort (se Kuoleman oppipoikajuttu) oli Terryn kirjoista parhaita! Täytyy vain sanoa, etteivät hänen kirjansa sovi tosikoille...=)
Hei, oliko se Terryn kirja, jonka mainitsin? Kyllä se sittenkin hyviä kirjottaa, jos "Mahtava Morris ja sivistyneet siimahännät" on sen. Onko se, tietääkö joku?
2 yllä olevaa tekstiä kirjotti siis yks sama henkilö: nimimerkki "eipä kai". Sori nää mun sohellukset.
Jep, Terrynhän kirja on tuo Morris ja sivistyneet siimahännät. Terryn kirjoissa on joitakin hieman tylsempiä ja joitakin hieman parempia. Tuo Morris-kirja on luokiteltu nuorten puolelle josta löytyy myös Vapaat pikkumiehet ja sen jatko-osa... APUA! muistin menetys, se oli joko Tähtihattu tai Taikahattu, ainaski siinä oli hattu.
The hat Full of Sky, suomeksi Tähtihattu.
Pari ensimmäistä kirjaa mitä mä luin oli huippuhyviä! Mutta hänellä on sama ongelma kuin monella muulla, että toistaa itseään.