En tiedä mitä mieltä itse homot ovat tästä mut mun mielestä on ainakin ihanaa kun viime aikoina telkkarissa on ollut paljon homoja. Esim. se oli ihmeellistä että siihen unelmakämppä-ohjelmaan valittiin tiukan karsinnan jälkeen homopari, joka vieläpä voitti koko kisan!Plus sitten vielä sillä silmällä-ohjelma pyörii ja suomalaista versioita ollaan tekemässä. Ja eduskunnasa on ensimmäisen kerran julkisesti homo mies.
Suomi, niin konservatiivinen ja homofobinen maa alkaa pikku hiljaa heräämään ja hyväksymään erilaiset seksuaalivähemmistöt, ainakin homoja on ollut enemmän julkisuudessa kuin ennen. Juntti kansa elää elämäänsä television kautta ja hyväksyy helpommin televisiossa esiintyvät asiat ja ilmiöt. Niin hyvässä kuin pahassa.
Suomi, niin konservatiivinen ja homofobinen maa alkaa pikku hiljaa heräämään ja hyväksymään erilaiset seksuaalivähemmistöt, ainakin homoja on ollut enemmän julkisuudessa kuin ennen. Juntti kansa elää elämäänsä television kautta ja hyväksyy helpommin televisiossa esiintyvät asiat ja ilmiöt. Niin hyvässä kuin pahassa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tosin tulee vähän semmonen sirkuseläin-olo, kun homot on yhtä-äkkiä niin kiinnostavia ja trenditietoisia yms..
mutta kiva näin!
homous on nyt trendikästä ja siksi se näkyy. Näin homo tuntuu toisaalta tietysti hyvältä että näkyy, mutta markkinavoimien omat intressit vievät toisinaan parhaan tatsin.
olisin kiinnostunut kuulemaan kuka on eduskunnassa oleva julkisesti homo mies? Seuraan kyllä politiikkaa mutta en ole sattunut huomaamaan juttuja joissa joku olisi tullut esille seksuaalisen suuntaumumisensa kautta. Olisi mukava tietää kaverin nimi.
miten olet välttynyt siltä tiedolta....
Joo, Oras Tynkkynen pääsi eduskuntaan kun Satu Hassi äänestettiin europarlamenttiin. Oras tuli Hassin tilalle eduskuntaan. Paljon puhuttiin että Oras on ensimmäinen "julkihomo" joka pääsi eduskuntaan. Hyvähyvä!! Niin sitä pitää. Ja nätti on poika!!
Onhan Tynkkynen kyllä homo, mutta miestä siinä piiperössä ei ole. Julkihomoista löytyy varmasti maskuliinisempiakin vaihtoehtoja. On eri asia olla pelkästään homo kuin homomies. Eikös homo ole MIES joka rakastaa MIESTÄ? :)
Onhan se hyvä juttu, että suomalaiset "tutustuvat" homoihin ja ehkä huomaavat, että neki on ihan tavallisia ihmisiä. Itteäni kuitenkin harmittaa, että tv:ssä olevat homot ovat hyvin usein tosi feminiimisiä. Tai sitten homoutta liiotellaan niinku mielestäni SUBtv:n Täysosumassa...