Pääsen Hankenin ohella todennäköisesti myös Aaltoon (38p), mutta nyt en osaa valita. Faija, joka on ruotsinkielinen (ja itsekin Hankenin käynyt) patistaa Hankkenin että oppisin paremmin ruotsia koska valitsin suomenkielisen lukion.
Näillä näkymin olen kallistumassa Hankenin puoleen, mutta tämä valinnan vaikeus vie kohta jo yöunet, fiilikset vaihtuvat päivittäin.
Aalto vai Hanken, kumman valitsen?
15
3357
Vastaukset
- järkevä
Jos tiedossa paljon suomenruotsalaisia rahoja niin mene hanken. Muuten mene aaltoon.
- fsdfawefadf
Isäni on liikemies. Hän sanoi että ryhdy vaikka siivoojaksi jos se on oikeasti juttuni josta pidän. No menin kauppakorkeaan. Valitse siten miten itse tykkäät, Ruotsista kyllä on hyötyä mutta itse välttäisin beter folk- seuraa koska inhoan sitä.
- Minävaanmietin
...bättre folk...
- Aikavarma
Mielestäni et pääse kyllä mitään valitsemaan. Se mikä on korkeammalla sijalla sun hakulapussa, on se mihin menet jos pisteet riittää.
- hankenelleraalto
Hankenin ja Aallon välillä saa valita
- ffffgfgfh
hankenelleraalto kirjoitti:
Hankenin ja Aallon välillä saa valita
ei helvetissä
- barahanken
Ei saa valita, itse samassa tilanteessa, hankenin laitoin ensimmäiseksi valinnaksi, sinne siis menen vaikka myös aaltoon olisivat pisteet riittäneet.
- JompiKumpi
barahanken kirjoitti:
Ei saa valita, itse samassa tilanteessa, hankenin laitoin ensimmäiseksi valinnaksi, sinne siis menen vaikka myös aaltoon olisivat pisteet riittäneet.
Oletko aivan varma tästä, mä ymmärsin että Hankenin ja Aallon välillä saa valita?? Siinä tapauksessa joudun/pääsen Hankeniin koska se on ensimmäinen vaihtoehtoni.
- Käsittääkseni
JompiKumpi kirjoitti:
Oletko aivan varma tästä, mä ymmärsin että Hankenin ja Aallon välillä saa valita?? Siinä tapauksessa joudun/pääsen Hankeniin koska se on ensimmäinen vaihtoehtoni.
Saat ottaa vastaan ihan minkä tahansa niistä opiskelupaikoista, jonka olet saanut. Suosittelen Aaltoa.
- gyyggyygyggyy
Eka mihin hyväksytään on PAKKO ottaa vastaan
- Kivayllätystiedossa
Käsität väärin. Vaikka pääsis jokaiseen kouluun, niin meet siihen ekaan vaihtoehtoon mihin pisteet riittää tai et minnekään. Ihan sama vaikka siellä olis lääkis oikis amk ja okl, niin valinnan varaa ei ole, jos esim. Ensimmäiseen vaihtoehtoon pääsee.
- gygygyyggygyyg
Juuri näin.
- JompiKumpi
okkei kiitti tästä, ennen sain kyllä valita Hankenin ja Aallon välillä, mutta eipä tässä mitään hätää, menen siis Hankeniin, faija ainakin tulee iloiseksi. Taidanpa yrittää nysvätä tästä vielä jonkin verran rahaa sanomalla että "meen Hankenin jos annat 1000 euroa" :). Ruotsinkielisen Hankenin käyneen faijan ja hänen perhetuttavilleen näyttää olevan tärkeää että ruotsinkieliset menevät juuri Hankeniin, vaikka itse katson että äidinkieleni on kyllä suomi, siksi mm. menin suomenkieliseen lukioon.
- Tonnillasisustanwcn
Hyvä tietää! :) Itse lähden Vaasaan ja saan palkinnoksi asunnon!
- Guest
As for business education, Aalto some better ranking than Hanken. Aalto has more strong patner universities in USA and Europe, but Hanken give the opportunity to find the work in swedish companies and banks in Finland and Sweden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1214600Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv692662Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801695Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 66892
- 46886
- 21863
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122849Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67817Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789