Sterilisaatio tulossa

Olen menossa muutaman päivän kuluttua sterilisaatio leikkaukseen ja mietityttää vähän että kuinka kovaa kipu mahtaa olla? Kuinka kauan toimenpiteen jälkeen joutuu yleensä olemaan sairaalassa ja entä töihin paluu? Teen raskasta fyysistä työtä. Miten sitten ensimmäiset seksikerrat leikkauksen jälkeen?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

siellä lekurissa kerro asiat tarkemmin. Jonkin aikaa vissiin pitää olla ilman yhdyntää, että kaikki siittiöt ovat poistuneet siemenjohtimista, mutta siitä itse operaatiosta toipuu varmaan aika nopeasti.

Äänestä

Kipu riippuu omasta kipukynnyksestäsi, mutta ei se mahdoton ole. Sairaslomaa ei tarvita, vaan toimenpide on polikliininen. Voit olla pois töistä toimenpidepäivän. Alkuun kannattaa käyttää vielä muuta ehkäisyä jottei tule vahinkoja, mutta muuta estettä yhdynnälle ei ole vaikka toimenpidepäivänä

Äänestä

Itse kävin sterilsaatiossa 20vuotta sitten toimenpide ei tuntunut oikeastaan miltään,pukille hyppäsin seuraavana päivänä.Muutaman kuukauden päästä näytteen otto ,josta selviää vieläkö siimahännät heiluu.

Äänestä

Toimenpide tehdään paikallispuudutuksessa, eli ihon viiltämistä ei tunne. Sen sijaan sen kun siemenjohtimia ronkitaan esille kyllä tuntee, lähinnä epämiellyttävänä, ei niinkään kipeänä. Leikattujen siemenjohdinten päiden polttaminen voi vihlaista aika ilkeästi, vähän kuin munille potkaistaisiin. Mutta kyllä senkin kestää.

Kaikkinensa operaatiota voi hyvin verrata epämiellyttävyydessä hampaan paikkaamiseen ilman puudutusta. Ei kivaa, voi vihlaista pari kertaa, muttei mitään ihan kamalaa kuitenkaan.

Paikat voi olla hellät sen päivän ja tikit voi vähän kutittaa kunnes ne viikon päästä tai vähän aiemmin irtoaa. Toimenpidepäivänä ei välttämättä tee mieli paneskella, mutta sen jälkeen elo on aika normaalia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sterilisaatio kirjoitti:

Olen menossa muutaman päivän kuluttua sterilisaatio leikkaukseen ja mietityttää vähän että kuinka kovaa kipu mahtaa olla? Kuinka kauan toimenpiteen jälkeen joutuu yleensä olemaan sairaalassa ja entä töihin paluu? Teen raskasta fyysistä työtä. Miten sitten ensimmäiset seksikerrat leikkauksen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu