Päästäinen

Mökkiläinen.maalta

Kesämökissämme asuu päästäinen. Se vilahtelee kaiken aikaa nurkissa, on nopea ja valpas. Mitä vahinkoa se voisi aiheuttaa hirsimökille? Se on asunut jossakin rakennuksen uumenissa jo monen sukupolven ajan, sillä huomasimme sen vilahtavan jo vuosikausia sitten lattianrajassa. Oletan ettei sen ikä ole vuotta-paria enempää.
Olen ymmärtänyt, että se on hyönteissyöjä, ja aprikoin, mitä ihmeen hyönteisiä se sisätiloista löytää? Nyt kun säät ovat huonot, päästäinen vilistää koko päivän pitkin nurkkia. Se on ihan nätti melkein musta pikkarainen otus. Olisin ihan ihastunut, jos tapaisin sen ulkoilmassa, mutta en halua tavata sitä keittiön lattialla.

2

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päästäisenkakka

      SEHÄN KAKKAA SISÄLLE!

    • Anonyymi

      Päästis pitää hiiret loitolla. Sehän tappelee omienkin kans reviiristään. Yksi sellainen on parempi, kuin kymmenen hiirtä. Ei kantsi ainakaan tappaa sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      184
      5052
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4453
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      257
      3034
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2922
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      54
      1853
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe