spooler

Mikä toi spooler sub system oikeesti on, kun se aina nettiin mennessä haluaa myös ottaa yhteyden sinne? Sellanen mielikuva mulla on että se on joku microsoftin juttu mutta en oo varma.
3210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

näkyy ainakin minulla palomuurilla.
Za:lla pääsy sallittuna Access/ Trusted, Internet, muttei serverinä, siis minulla, eipä tuo huutele usein.
En tiedä miten se näkyy muilla muureilla, tai miten antaa lupa..

Äänestä

Se on prosessi,joka hoitaa tulostuksen.Näkyy taskmanagerissa nimellä spoolsv.exe.

Se haluaa keskustella verkkoon kytkettyjen kirjoittimien kanssa.

Äänestä
  • tulostinta? Mikä silloin keskustelee toisten kirjoittimien kanssa?
    Task manager: spoolsv.exe, PID 456 (mitä lieneekin), CPU:t pysyvät nollissa, Mem Usage 4160K..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sub system kirjoitti:

Mikä toi spooler sub system oikeesti on, kun se aina nettiin mennessä haluaa myös ottaa yhteyden sinne? Sellanen mielikuva mulla on että se on joku microsoftin juttu mutta en oo varma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu