Mimmoset kokemukset sinulla on Rodoksesta?
Mitä hyvää/huonoa?
Mimmoset uimarannat?
Millaista paikallinen väki? (juroja, seurallisia, tungettelevia?)
Mitenkäs yöelämä?
Paljon suomalaisia?
Mitä hyvää/huonoa?
Mimmoset uimarannat?
Millaista paikallinen väki? (juroja, seurallisia, tungettelevia?)
Mitenkäs yöelämä?
Paljon suomalaisia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihana paikka.
hyvää sää,rannat,pienet yksilölliset putiikit ja hotellit.huonoa athene hotellin uima-allas todella suolainen ja kloorinen vesi,yök.
Uimarantoja on 2 suositumpaa tullinen ranta ja...äää...Ellinranta? en muista.No jokatapauksessa toinen on ihan hienoa hiekkaa (kuumaa sellaista) ja porukkaa on paljon. Toinen taas on kivisempi eikä ihmisiä ole niin paljon.
Paikallisista en tutustunut kuin kauppiaisiin jolta sujui suomi "tinki tinki"
yöelämä on hurjaa, baareja ja diskoja riittää, ja varsinkin meitä naispuolisia houkuteltiin ilmaisdrinkeillä ja väitöksillä komeista miehistä :)
Suomalaisia paljon, mutta ei sentään joka nurkalla. Meidän vakituinen päivällispaikka oli suomalainen ravintola (deli tai jotain) mutta tietenkin kannattaa kokeilla myös paikallisia herkkuja :)
Pelkästään hyviä kokemuksia siitä ihanasta auringon saaresta! Hyvää ruokaa, siedettävä hintataso, paljon kauppoja ja muuta katseltavaa, loistava sää koko matkan ajan (elokuussa, kerran aurinko kävi pilvessä n. puoli tuntia...), virkeä yöelämä, hienot rannat ja paljon paljon kaikkea tekemistä. Falirakin ja Lindoksen uimarannat tuli testattua, eikä ollu mitään moittimista; syveni sopivasti ja oli siistiä. Vuokraa ehdottomasti skootteri ja kierrä saarta ympäri - kaikki tekee niin! Suomalaisia enemmänkin vain Rodoksen kaupungissa.
Rhodos on ihana paikka! Siellä paistoi aurinko
kokoajan kun olin siellä. Ihmiset ovat hyvin ystävällisiä (ainakin minulle). Rannat olivat
ihan hyviä. Suomalaisia oli aika monta
Olin sisarteni kanssa viime vuonna heti pääsiäisen jälkeisen viikon. Ilmat eivät meitä paahtumisen kannalta suosineet, mutta emme sitä niin kaivanneetkaan.
Kevät alkoi puhjeta kukkaan, ja sen oli jo tehnyt hotellimme vieressä oleva unikkoketo, jolla vuohilaumat vaelsivat aivan vapaina. Ne jopa erottivat oman joukkonsa vaikka saattoivat kävellä ristiin toistensa lauman läpi. Edes aitoja eivät tarvinneet. Pientareelle tulivat, mutta tiellä en nähnyt yhtään. Unikoita sai poimia vapaasti, huoneissa oli jopa maljakot...
Ostimme ruokamme enimmäkseen viereisestä (1 km) marketista ja yhtenä päivänä kävelimme jopa torille, jossa myyjät olivat vain yhtenä tai kahtena päivänä viikossa. Ruokaa oli valtavasti ja hyvän näköistä. Lisäksi torihinnoin. Silloin käytettiin vielä drakmoja, joten avasin vain kukkaron ja kauppias poimi haluamansa määrän kolikoita. En usko meitä petkutetun kertaakaan.
Vanhan kaupungin kauppiaat osaavat englantia tosi hyvin ja suomeksi löytyy tinkitinki, sitä kannattaa myös käyttää. Vanhan kaupungin "keskustorin" reunalla on liinakauppa, jossa myyjänä nuori puhelias nainen nimeltään Ellen. Jos tunnet sielunsympatiaa, kysele häneltä paikallisia bailupaikkoja, hän on ihana ihminen ja auttaa varmasti jos pitää sinusta... muista hymyillä ja muista huumori.
Älä ota taksia lennosta, vaan aina taksiasemalta, paitsi tietenkin jos on pakko. Meillä lentotaksi maksoi melkein kaksi kertaa enemmän. Kysy myös metkan hinta etukäteen, jos tiedät tarkan paikan minne menet. Kartta on hyvä olla mukana. Voit siitä näyttää paikan ainakin suunnilleen. Osa taksikuskeista ei osannut englantia, mutta silti homma hoitui.
Joku tuossa kehui "suomalaisravintolaa", omistaja on tosiaan suomalainen nainen... me petyimme. Sisarteni (3 kpl) tilaamat pizzat maistuivat kuulemma selvästi homeisilta (jäivät pohjan osalta lähes syömättä), muualla syödyt eivät. Minä jouduin keliaakikkona "tyytymään" munakkaaseen, joka kyllä oli hyvää. Ehkä joku toinen porukka olisi ollut rohkeampi valittamaan, mutta me vain kiitimme ja häivyimme.
Jos voit, käy Symin saarella. Jos aikaa perillä saarella on niukasti, älä mene syömään. Me menimme, ruoka oli ihanaa tuoretta, grillattua kalaa, mutta aikaa tärvääntyi liikaa emmekä ehtineet tutustua saaren antiin tarpeeksemme.
Varaa laivamatkalle tarpeeksi vaatetta niin että tarkenet kannella. Kreikkalaiset polttavat tupakkaa niin valtavasti, ettei sisätiloissa oikein tunnu saavan happea.
Koe paikallinen linja-automatka. En siis tarkoita matkanjärjestäjän retkeä, tottakai sekin on ihana, mutta paikallinen vähän pitempi matka, reitin kulkiessa pikkukylien ja taajamien läpi on mielenkiintoista, joskus ällistytti kuljettajan taito... ja hirvitti...
Hotellien myymälähinnat ovat hurjia kun vertaat muihin kauppoihin. Kahvi oli yllättävän kallista kaupassakin, mehän keittelimme itse aamu-päivä-ilta-kahvit. Paikallinen kahvi kuppiloissa ei oikein istunut meille.
OIKEIN HYVÄÄ MATKAA, EN USKO ETTÄ TULET PETTYMÄÄN, vaikka koskaan ei saa etukäteen odottaa matkaltaan ihmeitä...