Undulaattipariskunta

tappelevatundut

Haimme alle pari viikkoa sitten 2 undulaattia. Ikaa niilla on edellisen omistajan mukaan 3 ja 2 vuotta. Entisilla omistajilla oli pienia lapsia, joten epailen etta lintuja on kiusattu. Ovat hyvin arkoja, pelkaavat selvasti katta. Tyttö undulaatti puree, puri miestani kun vaihdoimme ne kuljetushakista omaansa.
Tyttö undulaatti vaikuttaa kuitenkin kesymmalta, ei pelkaa katta niin paljoa ja tuli jo kerran ulos hakista kun pidin hakkia auki.
Poika undulaatti rakattaa lahes takoamatta, pitaa sellaista todella vihaisen kuuloista rakatysta, mistahan tama voisi johtua? Joskus tyttö undulaatti selvasti hairiintyy siita, ja saattaa nokkia lintua. Olen huomannut etta poika alkaa pitamaan metelia heti jos joku ihminen on huoneessa, tai kun se ei saa tahtoaan lapi. Esimerkiksi jos toinen undulaatti ei paasta sita samalle ruokakupille syömaan, tai ei anna pusuja.. Huuto alkaa myös heti jos imuroin. Yrittaaköhan lintu metelillaan saada ihmiset poistumaan huoneesta? Linnut myös tappelevat valilla todella paljon, ja tanaankin juuri poika undulaatin pyrstösulkia oli lattialla..

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        119
        2596
      2. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        68
        1078
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        209
        1030
      4. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        39
        982
      5. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        921
      6. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        894
      7. 36
        866
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        122
        842
      9. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        35
        812
      10. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        3
        746
      Aihe