Kännykkä Nikon D610 kaveriksi

Olen ajatellut ostaa Mobiilisovitin WU-1b ja jonkun kännyn. Käsittääkseni Androidit toimivat. Onkos jollain kokemuksia moisesta yhdistelmästä. Helpottaisi kasvien kuvailua maanrajasta ja DIA-kuvien kopiointia jos saisi etsimen kuvan kännyn näytölle.

8

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maanrajjas kuvaaminen käy helposti kun röhjöttää sen kameran kanssa siellä maan rajassa. Säädöt ja rajaukset joka tapauksessa joutunet tekemään kamerasta suoraan.

      • Ei se rohjöttäminen maassa ole kivaa jos on vaikka märkää. Jos vaikka focus stacking toimisi kännykästä niin kiva.


    • eyrs

      Tarviiko niitä dioja mobiilisti kopioida? Eikö ole järkevämpää tarkistaa kuva saman tien isolta tietokoneen näytöltä, joka saattaa olla jopa värikalibroitu ja langallinen yhteys olisi viiveettömämpi?

      • Ajattelin kyllä lankalaukasimen korvikkeena. Kuvien siirto älytöntä - siirrän aina muistikortinlukijalla. Jos muutama tuhat diaa, niin kuka jaksaa ne yksitellen tarkentaa ja säätää.


      • eyrs
        kuvaaja_tku kirjoitti:

        Ajattelin kyllä lankalaukasimen korvikkeena. Kuvien siirto älytöntä - siirrän aina muistikortinlukijalla. Jos muutama tuhat diaa, niin kuka jaksaa ne yksitellen tarkentaa ja säätää.

        Eli ajattelit muuta kuin kirjoitit...

        Olis muuten kiva, jos myyntiin tulisi valmis automatisoitu diojen ja filmin digitointilaite, joka toimisi järkkärillä. On olemassa perinteisiä diaskannereita, joilla onnistuu jopa sadan dian skannaus automatisoidusti, mutta niissä yhden kuvan skannaus kestää minuutteja. Esim. https://reflecta.de/en/products/detail/~id.477/reflecta-DigitDia-6000.html


      • Kokeilin dian kuvaamista pc-näyttö "valopöytänä". Jos kuva kiinni ruudussa, niin näytön pisteet näkyvät. Tein pahvista kehykset ja irrotin ruudusta muutaman sentin. Tulos kohtuullinen. Kuvien reunoihin tulee pieni heijastus gepen kehyksestä. Valotusajat turhan pitkiä. Kodachromea en kokeillut. Niiden sävyt voi vaatia useamman valotuksen. Aika hyvin tuntuu tuo kamera heiluvan kun zoomaa näytön maksimille 1:1 suurennussuhteella. Ei sitä voi paljoa töniä. Ehkä pitää kokeilla salamaa. Eli lisää askartelua... Jos kamera on jalustan keskiputkessa kiinni ylosalaisin ei sitä helposti lauota.


      • eyrs

        Itse en lähtisi satoja, saati sitten tuhansia dioja/filmejä tuollaisilla TSI-systeemeillä digitoimaan. On niin työläs projekti joka tapauksessa, ettei sitä huvittaisi tehdä enää ikinä toista kertaa ja siksi houkuttaisi hävittää originaalit kokonaan. Olisi vaan ikävä huomata myöhemmin jotain kuvaa tarkemmin käsitellessä, että kaikissa onkin jotain skannausmenetelmästä johtuvaa vikaa. Sisällön dokumentointikin pitäisi tehdä huolella, jos kuvia aikoo jälkipolvillekin säilyttää. Jotkin vuosikymmenien takaiset kuvat eivät juuri mielenkiintoa herätä, jos ei ole mitään hajua kuvaajasta, henkilöiden nimistä, paikasta, kuvausajasta yms.


      • Tuo oli kokeilu ja tarkoitus olisi parantaa... Suurimmasta osasta kuvia on tiedot ylhäällä eli ne on joskus numeroitu ja tiedot mapissa ja osin koneella (vanhalla WP:llä). Ajatus, että ottaisi kuvat pois kehyksestä on mahdoton... jälkityökin on kova jos kuvaa RAW ja editoi joka kuvaa hieman. Skanneri on vaan hidas. Joistain kuvista on senaikainen CD-levy olemassa, mutta kuvien taso on niissä kamala. Katselin yhtä CD:tä jossa Kolin maisemia ja sävyt ihan hirveät. Ihan roskaa on joskus kuluttajille myyty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe