pelko lapsettomuudesta

epävärmaaaa

heips! Olen 24- vuotias nainen, minua on kovasti viimevuodet vaivannut epävarmuus siitä voinko saada lapsia. Minulla oli klamydia n.2-3 vuotta täysin oireettomana ja sen jäätyä kiinni hoidettiin se pois. kuinka suurella todennäköisyydellä se on pilannut munajohtimeni tms? kokemuksia haluaisin kuulla, sekä myöskin tietoa miten asiaa voidaan tutkia ja hoitaa ja kuinka paljon se tulisi maksamaan ( yksityisellä ja kunnallisella)?
Tuntuu että epätietoisuus pilaa mielenterveyteni, olen koko ikäni halunnut lapsia ja kun asia alkaa pikkuhiljaa olla ajankohtainen... että pakko sitä on varman lähteä munajohtimia jossain välissä tutkimaan.
kiitos jos joku jaksaa jakaa tietonsa tai kokemuksensa ;)

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • firstthingsfirst12

      Munanjohdinten aukiolotutkimuksen hinta ilman KELA-korvausta on 294€

      Sairastin klamydian useampaan otteeseen teininä, ja sain silti kaksi ihanaa lasta kotikonstein.

      Lääkäriin sitten vasta, kun olette tuloksetta yrittäneet vuoden ajan panna raskautta aluilleen. Ja jos et saa biologisia lapsia, on aina mahdollisuus lähteä adoptiojonoon.

      Siinä olet oikeassa, että on korkea aika alkaa yrittämään. Raskauden alkaminen vaikeutuu päivä päivältä, kun ikää kertyy.

      • No.hätä

        Nainen on hedelmällisimmillään n. 30 vuoden iässä, joten avaajalla ei ole vielä mitään kiirettä. Turha hoppuilu ei saa aikaan muuta kuin lapsia, joilla on kaksi kotia.


    • faktahommas

      Naisen hedelmällisin ikä on noin 20-22-vuotiaana, jolloin naisen hedelmällisyys on yli 90 %, siitä eteenpäin on pelkkää laskua ja 30-vuotiaana alkaa vauhdikas romahdus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1612
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1611
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe