pelko lapsettomuudesta

epävärmaaaa

heips! Olen 24- vuotias nainen, minua on kovasti viimevuodet vaivannut epävarmuus siitä voinko saada lapsia. Minulla oli klamydia n.2-3 vuotta täysin oireettomana ja sen jäätyä kiinni hoidettiin se pois. kuinka suurella todennäköisyydellä se on pilannut munajohtimeni tms? kokemuksia haluaisin kuulla, sekä myöskin tietoa miten asiaa voidaan tutkia ja hoitaa ja kuinka paljon se tulisi maksamaan ( yksityisellä ja kunnallisella)?
Tuntuu että epätietoisuus pilaa mielenterveyteni, olen koko ikäni halunnut lapsia ja kun asia alkaa pikkuhiljaa olla ajankohtainen... että pakko sitä on varman lähteä munajohtimia jossain välissä tutkimaan.
kiitos jos joku jaksaa jakaa tietonsa tai kokemuksensa ;)

3

317

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • firstthingsfirst12

      Munanjohdinten aukiolotutkimuksen hinta ilman KELA-korvausta on 294€

      Sairastin klamydian useampaan otteeseen teininä, ja sain silti kaksi ihanaa lasta kotikonstein.

      Lääkäriin sitten vasta, kun olette tuloksetta yrittäneet vuoden ajan panna raskautta aluilleen. Ja jos et saa biologisia lapsia, on aina mahdollisuus lähteä adoptiojonoon.

      Siinä olet oikeassa, että on korkea aika alkaa yrittämään. Raskauden alkaminen vaikeutuu päivä päivältä, kun ikää kertyy.

      • No.hätä

        Nainen on hedelmällisimmillään n. 30 vuoden iässä, joten avaajalla ei ole vielä mitään kiirettä. Turha hoppuilu ei saa aikaan muuta kuin lapsia, joilla on kaksi kotia.


    • faktahommas

      Naisen hedelmällisin ikä on noin 20-22-vuotiaana, jolloin naisen hedelmällisyys on yli 90 %, siitä eteenpäin on pelkkää laskua ja 30-vuotiaana alkaa vauhdikas romahdus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 123
      1291
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1062
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      509
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      509
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    16. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      455
    17. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      49
      427
    18. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      427
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      52
      418
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      409
    Aihe