kälistelevät mustat linnut ovat tulleet aivan maanvaivaksi asti!
Suuret, monen sadan linnun parvet peittävät taivaan, pitäen vielä kamalaa mekkalaa.
Tämä on nyt tulos, kun sen piti suojella muutamia vuosia sitten, en kyllä tiedä miksi se oli tehtävä!
Kaikki viljapellot ja muu kasvillisuus kärsii.
Nyt äkkiä suojelu pois tuolta, muuten hukumme niihin!!!
Oliko vihreät taas asialla, niiden typeryydeksi tuon kyllä uskoisi!
Naakat, kamalalla äänellä
4
<50
Vastaukset
Naakat ovat varislinnuista kai sosiaalisimpia kun kälkättävät keskenään. On kai niiden puhetta. Ne ovat myös hyvin ahkeria ja touhukkaita.
Minustakin vaikuttaa siltä että ne vievät tilan muilta varislinnuilta. Meidän taajamamme on naakkojen valvonnassa.
Jos joku naakoista näkee talviaikana heitetyn syötäväksi kelpaavan, tiedotus käynnistyy ja kaukaakin lennetään tarkistamaan tilanne.
Muutama vuosi sitten naakkojen päälauma oli yli 300 lintua. On se hajonnut ainakin pienempiin laumoihin,- jakolasku
Täällä kraakkuu kotoisasti varikset, tänäänkin yks äiti tai isä varis istui aidalla ja kehotteli koiraani häipymään. Maassa hyppi kevään poikanen.
- kilkilk
Varikset ovatkin sentään rauhallisia ja harvakseen joskus vaakkuu,
ei niistä ole vavaa, niin kuin tämä rymyävä lauma, kakkiikin kaikki pilalle!
Vähempi olisi parempi! kilkilk kirjoitti:
Varikset ovatkin sentään rauhallisia ja harvakseen joskus vaakkuu,
ei niistä ole vavaa, niin kuin tämä rymyävä lauma, kakkiikin kaikki pilalle!
Vähempi olisi parempi!Mielestäni ne torailee ja keskustelee kuuluvana mutta ei häiritsevinä. Naakat ovat liian sopeutuvia ja jos kovat pakkastalvet eivät niitä vähennä, vaivaksi ovat pian täälläkin.
Varikset ja harakat ovat pesärosvoja kuten tikat ja oravat, mutta se on luonnonlaki. Isompi sortaa pienempää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1296453Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie736372Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766225Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3474016Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532452Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62379Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 141364
- 1901156
- 64980