Mikä mahtaa olla vikana: ollut epäsäännöllisesti ongelmia käynnistymisessä eli on pyörittänyt mutta ei ole käynnistynyt heti ekalla/tokalla yrityksellä (tätä ollut harvakseltaan. Nyt ajoin auton parkkiin ja tunnin päästä yrittäessäni käynnistää ei käynnistynyt kuin vasta jollain seitsemännellä kerralla ja heti pakittaessa sammui. Sitten yritystä käynnistää ja vihdoin käynnistyi hetkeksi (pääsin metrin eteen päin) ja sitten sammui. Sen jälkeen ei käynnistynyt.
Sulakkeiden katsominen - kaikki ehjiä. Akun kengät irti n.5minuutiksi, mutta ei auttanut (ei ajonestolaitevika). Kun alkaa käynnistää kuuluu kaasuvaijerin tuntumasta imu- tai puhallusääntä...kaikki paikoillaan enkä löydä mistä puhallus kuuluu.
Käyntiin lähti kun pisti suoraan bensaa kanisterista ja sitten se pysyikin käynnissä. Siirryin noin 5km ja sitten pysäköin auton. Sammutin auton, odotin hetken, ja käynnistin - parikin kertaa. Sitten puoleksi tunniksi pois auton luota - eipä käynnistynyt enää. Ei lyhyillä starttauksilla eikä pitkillä.
Bensa ei siis haissut...onko bensapumppuvika vai mikä, kun noin oudosti oirehtii?
Focus 2002 käynnistysongelma
aapuva
1
200
Vastaukset 1
- itelläauttoainaki
tyhjäkäynti venttiili/moottori/rele vai miksi sitä sanotaan
ton näkönen osa
oikealla puolella ku avaat pellin
https://www.google.fi/search?q=ford focus tyhjäkäyntimoottori&espv=2&biw=1517&bih=756&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ezqSVZ2fHYH4ygO-yLfABg&ved=0CEkQsAQ&dpr=0.9#imgrc=KCr1bWflMh-JvM:
sen ku ottaa aluks irti ja herkistelee vaik crc llä voip olla jumis ku likaantuu
jos ei auta ni sit uus semmone
se on parilla pultilla ja siin on johdot kinni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071308
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku96920Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31844- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93652- 32645
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18578
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10486