Häämatkalle Budabestiin

virheentoisto

Ollaan suunnittelemassa alkusyksyyn häämatkaa. Budabest pyörii yhtenä vahvana vaihtoehtona erityisesti ehkä edullisuutensa vuoksi. Onko palstalla joukkoa, jolla olis kokemuksia Budabestistä romanttisena kohteena. Kannattaako lähteä ja olisiko jotain hotellisuositusta. Mielellään hyvinkin lähellä Tonavaa?

5

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TommyB

      Kirjoitetaan Budapest , ei Budabest.
      Suosittelen, älä vaan mene naimisiin .
      Hotellia suosittelen, Marriott ! Tonavanrannalla

      Minä tiedän. Olen käynyt formuloissakin

    • Tykkäsinkovasti

      Kokemusta vain yhdestä visiitistä, mutta Budapest vaikutti minusta erittäinkin romanttiselta kaupungilta. Toi monessa kohdassa mieleen Pariisin, varsinkin muutamat isot bulevardit.

      Voin ehdottomasti suositella hotellia jossa asuimme, eli Sofitel Budapest Chain Bridge. Kun kerran häämatkasta on kyse niin kannattaa satsata sviittiin, eli huoneeksi vähintään Prestige Suite ja jos rahaa riittää niin mikä ettei Imperial Suite.

      Me olimme muutaman yön Prestige Suitessa ja näköala Tonavalle ja varsinkin ketjusillalle oli aivan mahtavan kaunis. Muutama valokuva joista saa vähän käsitystä:

      http://aijaa.com/9enSip

      Hotelli oli muutenkin todella kiva ja viihtyisä.

    • Paikallisjuoruja

      Onhan Budapest yksi Euroopan romanttisimpia kaupunkeja. Marriottista on hyvät näkymät mutta itse rakennus on kamala betoni kolossi kuin suoraan jostain neukku 70-luvulta. Tosin voihan sekin olla hauskaa retroa. Jos kuitenkin tykkäät vanhemmasta romanttisesta luksus tyylistä, niin yli sata vuotias Astoria on hyvä valinta. Huoneet on isoja ja kauniita, kristallikruunut jne. ja alakerrassa yksi kaupungin parhaimpiin kuuluvia kahviloita. Joelle tai ketjusillalle ei ole näköalaa, mutta Tonava on kyllä ihan lähellä. Astoriassa on viihtyneet monet taiteilijat ja myös Unkarin kansallisrunoilija Sándor Petöfi kirjoitti siellä runojaan.

      Parhaat näköalat on minusta Budan puolelle lähellä linnaa olevasta Hiltonista, joka on Elisabeth Taylorin rakennuttama ja ihan yhtä kamalan ruma kuin Marriottkin. Taylor itse viihtyi Budapestissa juhliessaan Duna Inter Continentalissa, jonne Jet set kokoontui viettämään juhliaan.

      • tänne_vaan

        Voi sitä nussia siivouskomerossakin.


    • 789570985

      Budapest on Budan puolelta romanttinen, kuten vaikka Pariisi, Amsterdam tai Rooma.
      Jos ette halua olla turistirysässä, nuo vaihtoehdot eivät toimi.
      Jos itse menisin naimisiin, kohde olisi aivan muu. Kaupunkiloma Italiassa, vuokratussa asunnossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe