Voisiko joku palstan "asiantuntijoista" kertoa perusteet "romahdukselle"?
Millä perusteella asuntojen hinnat muka laskisivat 30-50%, jos suomalaisten keskimääräinen ostovoima ei laske, vaan itseasiassa hieman lisääntyy vuosi vuodelta?
Miksi hinnat laskisivat jos ostajien varallisuus lisääntyy?
Korkeista koroista ei euroaikana tarvitse murehtia. Veikkaan, että EKP:n ohjauskorko ei tule ylittämään 5% ainakaan 10 vuoteen, jos koskaan.Perustelen veikkauksen sillä, että Aasian maiden tultua mukaan globaaliin talouselämään ei euroopan talous tule enää koskaan nousemaan kovin voimakkaasti.Eli pankilla ei ole mitään syytä hillitä inflaatiota nostamalla korkoa sillä inflaatio tulee olemaan hyvin maltillista. Eurooppa voi hyvinkin olla jo Japanin kaltaisessa olemattoman kasvun tilassa, jossa esim. korot ovat olleet naurettavan alhaalla jo 12 vuotta.
Jos joku väittää korkojen nousevan yli em. koron, niin haluaisin väitteelle myös perustelut.
Millä perusteella asuntojen hinnat muka laskisivat 30-50%, jos suomalaisten keskimääräinen ostovoima ei laske, vaan itseasiassa hieman lisääntyy vuosi vuodelta?
Miksi hinnat laskisivat jos ostajien varallisuus lisääntyy?
Korkeista koroista ei euroaikana tarvitse murehtia. Veikkaan, että EKP:n ohjauskorko ei tule ylittämään 5% ainakaan 10 vuoteen, jos koskaan.Perustelen veikkauksen sillä, että Aasian maiden tultua mukaan globaaliin talouselämään ei euroopan talous tule enää koskaan nousemaan kovin voimakkaasti.Eli pankilla ei ole mitään syytä hillitä inflaatiota nostamalla korkoa sillä inflaatio tulee olemaan hyvin maltillista. Eurooppa voi hyvinkin olla jo Japanin kaltaisessa olemattoman kasvun tilassa, jossa esim. korot ovat olleet naurettavan alhaalla jo 12 vuotta.
Jos joku väittää korkojen nousevan yli em. koron, niin haluaisin väitteelle myös perustelut.
Vastaukset 35
Vanhimmat
No kato ihan siksi, ettei tuotteen todellinen arvo vastaa sille asetettua hintaa.
Tommosen logiikan mukaan autojenkin pitäisi maksaa 250 000 egeä, kun kerran korot ovat alhaalla ja ostovoima nousussa. Näin ei ole. Kerronko miksi? No kato siksi, ettei autoista ole pulaa!
Sama koskee asuntoja. Ei niistä mitään pulaa ole, paitsi ehkä pääkaupunkiseudulla. Sekin pula loppuu lyhyeen, jos lama vähänkään purasee ja saa ihmiset muuttamaan takaisin böndelle. Kaikilla meillä on katto pään päällä, eikä ole mikään itsetarkoitus, että sen katon täytyy maksaa maltaita.
Vähän koronnousua, hieman valistusta, sopivasti pelottelua ja ropsaus työttömyttä, siitä on rommaus tehty!
No, määritteleppä asunnon "todellinen" arvo? Eikö tavaran arvo ole se, mitä siitä maksetaan? Onko olemassa jokin fysiikan laki mikä määrittää asunnon "todellisen arvon"? Voidaanko asunnon "todellinen arvo" todentaa matemaattisesti?
Ei asunnolla ole mitään absoluuttista arvoa vaan asunnon arvo on se mitä siitä maksetaan.
Otetaanpa ensin helppo esimerkki. Auton arvo uutena on sama kuin sen valmistuskustannukset rahti myyjän muutaman prosentin kate autovero. Sen verran autosta on järkeä maksaa ja sen verran siitä maksetaankin.
Asuntoihin sama ei tunnu pätevän. Asunnon arvo tuntuu määräytyvän kaavalla rakennuskustannukset korkotaso pitkät lainat hypetys x 10. Tai jotain sellaista.
No niin! Eli asunnon arvoa ei voida määrittää. Asunnon arvona voidaan siis pitää siitä maksettua hintaa.
Ykisinkertainen on kaunista: Eli kysynnän ja tarjonnan lait jylläävät. Ei kasvu voi olla jatkuvaa, joskus se notkahdus tulee. Samoin käy korkojen ja infaation kanssa, vaan kukaan ei tiedä vaihteluväliä.
Ei tämä Talkkarin viesti kuulu tälle palstalle. Sehan on ihan järkevä.
Suomen talous on viennin varassa - paperin ja nokian. USA:n historiallisesti valtavin kauppavaje, sekä julkinen velka ja yhdysvaltain kuluttajien ylivelkaantuneisuus, johtavat maailmantalouden suurlamaan ja korkotason nousuun. Suomalaisesta aikuisväetöstä noin 55% on velka yhteensä 40 mrd e on valtaosaltaan asuntolainaa...Kansainvälisen valuuttatasapainon häiriinnyttyä (seuraa dollarin kurssia)tod. näk. ensi vuoden alussa Suomen(kin) tilanne muuttuu ratkaisevasti.
Ei ole näköpiirissä mitään mikä oikeasti vaikuttaisi
hintojen alenemiseen seuraavan 2-3:n vuoden aikana.
Epävakaisuutta kylläkin on ilmassa mediakohusta johtuen, mutta ei riitä trendin kääntämiseski.
Tasaista menoa.
Reff
Voitko kertoa miten Suomen tilanne muuttuu ensi vuonna?
Helsinki laskee eniten, muu pääkaupunkiseutu laskee vähän. Muu Suomi pysyttelee samoissa tai vähän nousee (hitaasti). Pari vuotta mennään näissä ja sitten taas alkaa nousu!
Ja tämä on fakta :-)
että helsinki laskee eniten esim. kantakaupunkiin ei pahemmin uusia asuntoja tule niin se jo pitää hinnat ylhäällä koska on aina olemassa ihmisiä jotka haluvat keskustassa asua
Kalliin euron takia vienti vähenee radikaalisti. Tämä koskee niin puu-, paperi-, metalli- kuin elektroniikka-alaakin. Kaikki ovat vientivetoisia aloja. Koska ei ole kauppaa, ei ole töitä.
Olkoon pankkilainasi korko miten matala tahansa, niin milläs maksat, kun ei ole tuloja?
Jenkeissä ei aiota laittaa tikkua ristiin sen eteen, että dollari alkaisi vahvistua. Jenkkien vienti vetää, suomalaisten ei.
Viikko sitten Frankfurter Allgemeine Zeitung kirjoitti, että VW etsii USA:sta sijoituspaikkaa citymaasturitehtaalleen - ja juuri halvan dollarin tähden.
että siellä hinnat ovat eniten karanneet.
Tottakai on ihmisiä jotka siellä haluavat asua mutta harva sinne näillä hinnoilla muuttaa.
Haluaminen ja pakko saada ovat kaksi eri asiaa.
The New York Times October 3, 2004 "A Coming Nightmare of Homeownership" kertoo karua kieltä USa:n kansalaisten velkaongelmasta ja sen yhteydestä kulutukseen sekä pörssikursseihin. Suomen asuntomarkkinoiden kupla selittyy - ei vain historiallisesti (viimeksi Bismarcin Saksa)alhaisten korkojen takia - vaan myös IT-buumin tuoman "virtuaalirahan" valumisesta tontti- ja asuntomarkkinoille. Tämä tarkoittaa käytännössä ko. hyödykkeiden inflaatiota ts. löysä raha nostaa hintoja reaalisten hyödykkeiden pysyessä samoina. Kun USA:laiset rupeavat kiristämään vöitään, se näkyy mm. pörssikurssien ja varallisuusarvojen romahtamisena yhtäaikaa kiristyvien korkojen kanssa. Suomi ei välty näistä johtuvista seurannaisvaikutuksista - asuntojen hintojen alenemisen syyt ja seuraukset tulevat yllättämään, jopa monia asuiantuntijoita.
Prosenttimäärät voivat olla mitä tahansa 25% - 60% väliltä.
- 50%. Taidat olla asunnonvälittäjä.
välittäjä enkä omista kerrostalokämppää eli romahdus tai ei niin sama mulle
http://money.cnn.com/2004/12/06/pf/moves_real_estate_0501/index.htm
Helsingissä (kantakaupungissa) on rajallinen määrä asuntoja, mutta Suomen halutuin sijainti. Sieltä omistava saa myydyksi ja jos ei ole tyytyväinen tarjoukseen, pistää asunnon vuokralle. Täällä paljon vanhaa kärsivällistä rahaa, joiden tiedossa on, että asuntojen hinnat ovat ja tulevat olemaan ikuisella nousukäyrällä pitkällä aikavälillä.
Vanha raha ei ole kovinkaan vanhaa sillä 90-luvun taitteessa myös kantakaupungin asuntojen hinnat laskivat reilusti. Tämä sotii perustelujasi vastaan.
Hesan keskustaan ja sen läheisyyteen rakennetaan jatkuvasti uusia kohteita.
mm kampin keskus, jätkäsaari, pasila, vallila.
Kyllä näillä uusilla alueilla on vaikukutusta
vanhojen hintoihin, eli eivaät ainakaan nouse, jos tarjonta lisääntyy.
Korot ovat matalalla, koska Ekp ei varmasti haluaisi
enää koronnostolla nostaa jo nyt kalliin euron arvoa.
Vanhimmat omistajat ovat olleet kantakaupungissa 150 vuotta eli perspektiiviä heillä kyllä löytyy. Asuntohinnathan ovat viitteellisiä kunnes tulee kaupanteon hetki.
90 -luvun taitteessa silloin myytyjen asuntojen hinnat laskivat, mutta kuinka moni myi? Ne jotka ovat seuranneet pommitusten seurauksia 40 -luvulla asuntohintoihin tuskin panikoivat nytkään.
Jos kantakaupungin asunnoista laman aikana vaihtoi 1% omistajaa, niin olemmeko saaneet oikean kuvan asuntojen hinnoista?
nyt tulee samanlainen romahdus ja lama kun 90-luvun alussa miten tänne löytääkään näin paljon idiotteja
http://palvelut.etuovi.com/servlet/amulet?template=etuovi/keskinelio/kunta.txt&nro=092
romahdusmeininkiä:
http://www.dime.net/etuovi2/kaupunki/vantaa.shtml
No minäpä annan pari asiaan vaikuttavaa seikkaa, jotka ovat jääneet vähälle huomiolle. En tosin väitä, että välttämättä tulee romahdusta puhutaan hintojen laskusta. Lisäksi en ota kantaa siihen, koska tämä lasku tapahtuu ja kuinka suuri se on. Olen kuitenkin sitä mieltä, että hintataso tulee laskemaan huomattavasti nykyisen alapuolelle. Perusteita laskulle (ja toki myös nousulle) on muitakin kuin nämä, mutta en niitä mainitse koska niistä on jankattu tarpeeksi
Peruste 1.
Asuntolainakanta kasvaa hurjaa vauhtia. Asuntomarkkinoille virtaa monta miljardia uutta velkarahaa joka vuosi. Tämä kasvu ei kuitenkaan voi jatkua loputtomiin. Ihmiset siis kuluttavat asuntoihin enemmän kuin tienaavat, mikä ei ole normaalitilanne (normaalitilanteessa lainakanta pysyisi vakiona) Mitä tapahtuu kuin tämä rahavirta ehtyy?
Peruste 2.
Nousu ruokkii nousua kunnes nousu pakosta pysähtyy ja alkaa alamäki. Suurin osa asunnon ostajista vaihtaa vanhan asuntonsa uuteen isompaan. Tässä kaupassa suuri osa rahoituksesta tulee vanhan asunnon arvonnoususta. Otan esimerkiksi oman ensiasuntoni. Ostin sen laman pohjalla noin hintaan 450 tmk (pahoittelen markkojen käyttöä). Kun nyt lainan maksettuani vaihdan sen isompaan maksaa mahdollinen ensiasunnon ostaja siitä arviolta 950 tmk. Tämä poloinen rahoittaa siis minun uutta asuntoani puolella miljoonalla vanhalla markalla. minä voin siis ostaa paljon kalliimman asunnon kuin mihin minulla oikeasti olisi varaa. Itse otin muistaakseni ensiasuntooni lainaa 380 tmk laina-ajalla noin 9v (nyt maksettu) ja loput oli omaa rahaa. Jos hinnat silloin olisivat olleet nykyisellä tasolla, olisin joutunut ottamaan lainaa 880 tmk laina-ajalla 20v ja sitä olisi nyt asunnon vaihdon ollessa ajankohtainen jäljellä yli 500 tmk, johtuen pitkästä laina-ajasta ja asunto jäisi vaihtamatta. Nyt pystyn 100t euron lainalla vaihtamaan asuntoa, mutta kalliilla ensiasuntonsa ostanut joutuisi ottamaan miltei 200t euroa lainaa, jolloin ainakin minulta vaihto jäisi tekemättä. Asuntojen hintaralli tulee jossain vaiheessa hyytymään, koska kalliin hinnan ensiasunnostaan maksaneet eivät pysty vaihtamaan asuntoaan isompaan kuten ennen.
Mutta mikä oli lainasi korko % verrattuna nykyiseen.
Uskon että ausuntoa vaihdetaan aivan kuin ennenkin, koska et ottanut huomioon suurten ikäluokkien perintöjä, jotka 5-10v päästä mahdollistavat yhä kalliimpien asuntojen oston ilman lainarahaa.
Mitkä ovat nämä suuret ikäluokat, joita on NIIIIIN PALJON ja jotka ovat NIIN RIKKAITA, että heidän perintönsä heilauttaa asuntojen hintoja? Uskotko todella, että kuolinpesissä on 5v päästä oleellisesti enemmän rahaa kun tänäpäivänä?
Äitini muuten kuuluu suuriin ikäluokkiin eikä ole edes vielä itse perinyt omia vanhempiaan.
Kykkä poikkeuksetta 70% vanhuksista on oma asunto
joka myydään tai saadaan perintönä.
Juu on, mutta niin oli kymmenen vuotta sittenkin. Mitään niin oleellista muutosta perinnöissä ei ole tapahtumassa, että sillä olisi oleellista vaikutusta. Perintöjä saatiin ennekin. Itseasiassa ihmiset saavat pidentyneiden elinaikojen johdosta perintönsä nykyään tilanteessa, jossa he eivät enää ole suurempaa asuntoa ostamassa.
...häviää, eikös ne jää tyhjilleen ja lisää tarjontaa asuntomarkkinoilla. Sinun perustelusi on vähän samaa tasoa kuin saippuamormoonien (Golden yms.) aikanaan verkostomarkkinoinnissa: suomalaisista tulee kaikista miljonäärejä, kun he vain jaksavat kaupata saippuaa toisilleen ;)
Ja uusia ihmisä ei sitten enää synny vai?
Eli vanhat kuolee ja asuntoja tulee lisää ja kukaan ei synnytä.
Siinä vasta mormooni on.
Kun otitit korokulut esille niin todetaan vielä, että nykyoloissa asuntonsa ostava joutuu maksamaan myös enemmän korkoja:
ennen 380t x 6% = 22800 / v
Nyt 880t x 2,8% = 24 640 /v
Pienen lainan korot myös pienenevät lyhennysten johdosta nopeammin. Ison lainan ottajaa siis ahdistaa myös se, että hän joutuu maksamaan "vuokraa" pankille.
..niin huomaatte, että etenkin pääkaupunkiseutu on täynnä ihmisiä jotka ovat valmiit ostamaan asunnon kun hinnat vähänkin laskevat. Niin kauan kuin tätä ostolaitaa riittää, hinnat ei vaan voi pudota!
Työpaikkailmoittelu Hesarissa on lisääntynyt, ostovoima kasvussa, osakemarkkinat rajussa nousussa, ei koronnostopaineita, ei kasvua pakkohuutokaupoissa ja lisäksi asunnot tuntuvat kiinnostavan jo puheenaiheenakin kaikkia.
Ei mahdu meikäläisen kaaliin miten asunnot voisivat tässä tilanteessa lähteä laskuun!?
Kaistapäisiä Maailmanlopunennustajia on aina riittänyt..
Reff
Yritin poimia keskusteluketjuista muuttujia jotka keskustelijoiden mukaan vaikuttavat asuntojen hintoihin.
Suomen väestöpyramidit täältä:
http://www.stat.fi/tk/he/vaesto_pyramidit.html
Asuntoluotot täältä:
http://tilastokeskus.fi/til/lkan/2004/03/lkan_2004_03_2004-11-26_kuv_002.html
Reaaliansiot täältä:
http://tilastokeskus.fi/til/ati/2004/03/ati_2004_03_2004-11-10_kuv_001.html
Pystyykö joku noiden (tai muiden tilastokeskuksen käppyröiden - tai muiden instanssien käppyröiden) perusteella oikeasti kertomaan jotain asuntojen tulevasta hintakehityksestä?
Vai onko juupas-eipäs -väittely kenties mukavampaa..?
Valistunutkin arvailukin - anteeksi, tarkoitan tietenkin argumentointia "faktojen" perusteella, on kivaa kun omat mielipiteet kuulostavat hyviltä itse lausuttuina - eritoten kun niillä pääsee vielä nokittamaan toisen samanhenkisen märehtimiä "tosiasioita".
Löysin muuten myös tällaisen:
http://tilastokeskus.fi/til/ashi/2004/03/ashi_2004_03_2004-10-29_tie_001.html
Ja joo joo - viralliset käppyrät valehtelevat kuitenkin koska poliitikot, virkamiehet ja johtajat ovat salaliitossa aina oikeassa olevaa kansaa vastaan.
uudet perustelut olivatkin jo tervetulleita tänne ummehtuneelle palstalle. mielenkiintoista pohdintaa!