Osaisko joku neuvoa mistä saisi muutaman vietnaminkielisen sanan, että osaisi vaikka kiittää maan kielellä ym.
kieli
nitta
71575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voit ostaa esim Lonely Planet vietnamese phrasebookin kirjakaupasta(n. 15 Euroa). Se on aika hyvä, mutta pitää muistaa että Vietnam on foneettinen kieli. Eli lausuminen on aika tärkeää.
Aika yleinen tervehdys on chao ban (lausutaan suurinpiirtein tsaooo baaan). Mutta on myös merkitystä onko kiitióksen kohde samaa sukupuolta, saman ikäinen, sukulainen yms. Eli ei kovin helppo kieli oppia.
http://www.gocee.com/viet/vietlangweb.htm
chào anh tervehdys mieshenkilölle
chao em tervehdys naiselle
kiitos > cảm ơn lausutaan jotenkin kamoong
vaikea kieli , helpompi opettaa vn ihmiset puhuu suomea :)
jos tupakoit paras merkki on , ko MEU
kissa tupakki ja vn kissa ei sano nau niin kuin suomes vaan meu
hauskaa lomaa
moi
en tiedä miten kirjotetaan oiken mutta lausutaan
heng gaplai em .. kun sanot naiselle ,, nähdään uudestaan ,,
ja miehelle heng gaplai anh
tykkäävät kun heidän keilellä sanoo nähdään uudestaan
sAu > valetta,, sAu wAh suuri vale
aina kun sanovat esim t paidan hinnan pitkäksi sanon sau wah ,, he sanoo ,kom sau, ei vale
entä "ravintolakieli"? tai ruokia vietnamiksi?
kuinka sanotte että ette osta jotain?kun joku kauppaa vieressä.miten paljon vietnamissa ihmiset osaa puhua englantia?
ravintolassa tulee hyvin toimeen englannin kielellä , taksit ei välttämattä puhu ,
kun kauppaavat tavaraa , he puhuvat englantia ,, 5 kilometriä pois turisti alueelta joka pikkutyttö ja poika sanoo hello how are you ja ihana hymy perään , kylla englantia puhuvat lähes kaikki
nuoret opikelijat puhuvat englantia,mut 30v-> hyvin harva puhuu!paitsi tietenkin ravintoloissa puhutaan,ja ruoka listatkin on turisti alueilla englanniksi.
jos et halua ostaa jotain sano:
khong cam on =ei kiitos (tai het tien=rahat loppu)
numerot kannattaa opetella,kaikki kauppaajan eivät puhu englantia.
jos joku kysyy mistä maasta olet ja vastaat "finland" ei kukaan tiedä maata!
suomi= phan lan
anteeksi=xin loi
sana kirjoja saat halvalla vietnamista,50sent-3€ hyviä kirjoja.ja kirjastostakin saa lainattua ennen matkaa.se "hello","how are you" jää monilla ainoiksi englannin kielen sanoiksi.
yks hyvä vinkki on pitää pientä vihkoa mukana ja tinkiä kauppiaiden kanssa kirjoittamalla hinnan paperille jos kieli ongelmia.
thit bo= naudan liha
thit ga = kana
thit cho = koiran liha
bun = vermiselli keitto
mi= nuudeli
ca=kala
com= riisi
ja monissa ravintoloissa pitää riisi tilata erikseen,ei kuulu lihan mukaan.jotain muuta mitä haluat tietää?