Syntyvyyttä saatava alas

Maailman-asialla

Lapsia tulee hankkia oikeassa iässä eli noin 35 - 40 vuotiaana ja kaksi kappaletta. Näin varmistetaan laadukas elämä.
Syntyvyys on puolitettava.

9

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MiettiiHän

      Osa täällä taas on kovasti huolissaan syntyvyyden alenemisesta, ja vaatii jopa sakkoja synnyttämättömille. No, saahan sitä olla asioista eri mieltä.

      • Realisti-

        Niin osa tietämättömiä haluaa säilyttää suomalaisuuden, mutta kuten sanottua, eivät tiedä asioista. Työpaikkoja ei ole tulevaisuudessa kuin 50% maailmassa ja siitä määrästä ei Suomeen monta työpaikkaa jää. Yhteiskunta ei pyöri näillä syntyvyysmäärillä. Puoletkin on liikaa. Geeniperimän kannalta olisi tärkeä lopettaa sisäsiitto.


    • 0814

      Aloittaja, Maailman asialla, on todella tietämätön ja omaan napaan tuijottavat henkilö. Suomen syntyvyys on laskenut vuodesta -79. Tällä hetkellä ihmisiä kuolee västöstä 3.5% vuodessa. Mitä se tarkoittaa 10 vuoden päästä?

      Se tarkoittaa että 10 vuoden päästä Suomessa on 3.9 miljoonaa suomalaista.

      Se tarkoittaa että 30 vuoden päästä Suomessa on 2.7 miljoonaa suomalaista.

      Se tarkoittaa että 60 vuoden päästä Suomessa on 2.1 miljoonaa suomalaista.

      Kuinka kauan sinä elät? Oletko täälä vielä 60 vuoden päästä? Kuka hoitaa sinut vanhainkodissa? Kuka maksaa ne verot joilla eläkkeesi maksetaan? Kuka laittaa ruokasi ja siivoaa sänkysi, vaihtaa vaippasi ja antaa lääkkeesi?

      Maailman väestöstä kuolee 10 vuoden aikana 45%. Mitään keinotekoisia vähentämisiä ei tarvita. Norjalaisia on 10 vuoden päästä 1.9 miljoonaa. Ruotsalaisia 5.3 miljoonaa. Väkeä kuolee vanhuuteen kuin kärpäsiä.

      Se joka ei vielä ole ymmärtänyt että jokainen syntynyt lapsi on investointi tulevaisuuteen ja mahdollisuus puolustaa Suomen itsenäisyyttä. Sekään ei ole ollenkaan niin varma asia. Se itsenäisyys.

      Minun sympatiani ovat niiden naisten puolella joilla on kolme lasta tai enemmän. Olenkin osaltani tukenut heitä taloudellisesti. En paljolla, mutta vähästä annettuna se on todellinen lahja. Ja jokainen raskaus, on sitä mitä tarvitaan nykyisten <20v inmisten tulevaisuuden turvaajiksi.

      Aloittaja uskoo jotain potaskaa. Katsokoon Amerikkalaisen sotateollisuuden konsultin ennusteita:

      http://www.deagel.com/country/Finland_c0071.aspx

      Tuo 4.3 miljoonaa tulee siitä että meille tuodaan 220 000 maahanmuuttajaa. Lukuarvo ei ole suomaisten määrä.

      • Asioita-tutkinut

        Siis Tilastokeskuksen tietojen mukaan Suomessa syntyy 60 000 lasta vuodessa ja ihmisiä täällä kuolee 50 000. Syntyvyys siis silloinkin on 10 000 liiallista, jos yhteiskunta pystyy toimimaan, kun niitä työpaikkojaan ei tosiaan tuulesta temmata. Suomesta katoaa automaation takia 70% nykyisistä työpaikoista vuoteen 2050 mennessä, mikä tarkoittaa sitä, että 50 000:sta syntyvästä olisi 70% liikaa. Sitten maahanmuutto: maailman rajat katoavat, niinpä sekin pitää huomioida.

        Ymmärrän kyllä tuon joidenkin itsekkään, mutta epärealistisen ja ennen kaikkea tuhoisan ajattelun säilyttää suomalaisuus. Se on sisäsiiton ja heikosta itsetunnosta johtuvan muukalaisvihan syytä. Ensinnäkin Suomessa maantieteellisesti syntyvyys on väärin sijoittunutta: pk-seudulla se on vähäistä ja sinne tarvitaan ihmisiä TÖIHIN, mutta esim. Jyväskylän korkeudelta ylös päin syntyvyys on runsasta ja siellä ei ole työpaikkoja muuta kuin julkisella sektorilla. Mutta se vaan, kun julkinen talous pyörii verotuloilla. Pakko olisi siis saada etelään veronmaksajia, jotka maksaa veroja sen ajan kun etelässä töitä, jotta saadaan pohjoisen vanhuksille kustannettua julkiset palvelut.

        Oikeasti nyt päät pois omasta perseestä ja järki mukaan!! Ymmärrän kyllä että yritätte selitellä omaa liiallista omaan pesään paskomista eli lisääntymistänne ja hakea oikeutusta, mutta faktat faktoina.

        Esimerkiksi Oulussa on Suomen korkein syntyvyys ja korkeimmat sosiaalimenot, mutta töitä siellä ei ole. Syynä lestadiolaisuus, joka pn sisäsiittoista ja siitä aiheutuu lieveilmiöitä. Lestadiolaiset voisivat mennä pk-seudulle töihin ja tuottamaan, mutta se ei poista sisäsiiton tuomis ongelmia. Lestadiolaiset ovat iso menoerä yhteiskunnalle ja kunnille. Nyt meillä pääministeri joka pumppaa rahaa Oulun sisäsiittoisille uskovaisille ja siitä koituu pahoja ongelmia.

        Järki peliin!


      • mäsaanniitäviis

        Jokaisella on oikeus saada lapsia


      • Imekää-tikkaria-lapset
        mäsaanniitäviis kirjoitti:

        Jokaisella on oikeus saada lapsia

        On oikeus, mutta ei velvollisuus. Velvillosuus on ajatella onko hänen järkevää hankkia lapsia. Hyvin usein on järkevintä jättää lapset hankkimatta, mutta sosiaalinen paine on kova Kun kaverit tai serkut alkaa leikki kotista.


      • Suck-my-lollipop
        mäsaanniitäviis kirjoitti:

        Jokaisella on oikeus saada lapsia

        Ja älä viittä kaltaisiasi kusipäätä hanki missään nimessä ilmaa haasksamaan.


    • kurjuuttatiedossa

      Kyllä se syntyvyys vielä varmaan puolittuukin tällä menolla. Työmarkkinat ovat varmaan jatkossakin yhtä epävarmat, julkinen terveydenhuolto rempallaan, kaikki on Suomessa kuitenkin ihan sairaan kallista, esim. asunnot, autoilu. Ihan sama vaikka lapsilisää nostettais satasella, se ei kompensoi sitä että perusasiat on huonosti.

      • Hyvinvointia--

        Se on hyvä että syntyvyys laskee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2563
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      464
    Aihe