Parvekkeelle oven saranapuolen lähelle lattialle on talven aikana ilmestynyt noin 20 x 20cm alue linnunkakkaa. Ilmeisesti pikkulinnut ovat yöpyneet parvekkeella säilytettävien muovilaatikoitten takana pakkaselta suojassa. Huom! En ole syöttänyt lintuja parvekkeella!
Kysymys: miten siivoan parvekkeen lattian niin, että kakasta ei jää parvekkeelle salmonellaa tai muita bakteereja? Tietenkin kaavin ensin kuivat osat pois, mutta mitä ainetta käytän pesuun? Millä aineella desinfioin pesuharjan?
Linnunkakat pois parvekkeelta
6
5046
Vastaukset
- mörrimöykky1
Ei se salmonella ikuista kuivassa paskassa ole jos sitä siinä on ollutkaan, siivoo rauhassa älä pelkää olemattomia mörköjä.
- 10plus10
Oletko jokin pöpökammoinen kaupunkilainen vai? Ei siinä kaakassa mitään sinulle vaarallisia ole, ellei sinulla ole jotain immuunivajetta. Laita vettä kakkojen päälle ja anna liota hetki. Kuuma vesi riittää, mutta toki voit esim fairya, mäntysuopaa tms käyttää jos haluat. Pyyhi pois. Jos pitää jynssätä niin hanki vaikka kertakäyttöinen jynssäyssieni, myydään paketeissa joissa eri värejä ja monta kappaletta... heitä roskiin pesun jälkeen. Jos käytät jotain muuta niin harjaa ei tarvitse desinfioida herranjestas sentään, senkus peset huolella niin, että harjasta irtoava vesi on kirkasta.
- Linnunkakka
Itseni puolesta en huolestu, olen maalaistalossa elukoitten kanssa lapsuuteni viettänyt ja saanut hyvän vastustuskyvyn pöpöjä ja allergioita vastaan. Aiempina vuosina en olekaan linnunkakoista välittänyt, vaikka itselläni onkin crohnin tauti, joka heikentää immuunipuolustustani. Mutta nykyään minulla käy ryömimisikäisiä vieraita, joitten vuoksi haluan olla varma, etteivät minun parvekettani naamallaan kulkien sairastu lintujen levittämiin tauteihin.
- Varovaisuuseimaksa
Ei tässä mitään pöpökammoisia kaupunkilaishienohelmoja olla, sanoi tuttavani kaverilleen viime kesänä, kun alkoivat siivota mökin vierellä sijaitsevaa harvalautaista vanhaa aittaa ilman kunnollista suojaustumista. Tuttava viettikin sitten tovin sairaalassa tiputuksessa, kun oli saanut myyräkuumeen.
- eripaikoissanuo
Ei siellä parvekkeen paskoissa myyräkuumetta ole ;)
- Suojautuminen
Et ymmärtänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1022314- 2221940
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1011326- 381240
- 1221118
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27784290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180691Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47675Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51670