Hamsterin leikkiminen

Kysymysmerkkinä

onko normaalia, että syrkkis naaras hamsuni herää joskus 21:00-22:00 ja leikitän sitä n. 2-3 tuntia juoksutusaitauksen, juoksupyörän ja muiden virikkeiden kera. Ja käsittelen tietenki käsinkin todella paljon tuon leikittämisen aikana hamsuani, mutta kun laitan sen sitten leikin jälkeen häkkiin takaisin se alkaa juosta levottomasti ja koittaa karata ulos häkistä, kuin merkkinä siitä ettei olisi saanut juosta tarpeeksi. Sängyssä maatessani näen kun se seisoo mangustimaisesti katsellen ympäriinsä ja säntää toiseen päähän häkkiä ja takaisin, mutta eikö tuo 2-3 tuntia riitä ihan hyvin leikki ajaksi vai tarvisiko lisää joitain virikkeitä häkkiinsä?
Häkki on 75x40x35 ja virikkeitä löytyy jos jonkin moista kuten juoksypyörää, 3 mökkiä, rullia, siltoja, nakerruspuita ja riippumatto ja herkkupallo, mutta silti tuntuu, että vielä saisi jotain tonne laittaa kun ei meinaa keskittyä mihinkään muuhun kuin pako yrityksiin.
Onko vinkkejä?:/
Tiedän, että hamsteri on yöeläin ja touhuilee silloin omia juttujaan, mutta ei aijempiin kokemuksiin verrattuna ole samanlainen touhuaja.

5

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hamsuni

      No virikkeitä ainakin piisaa! En usko että kyse on virikepulasta. Kyllä se 2-3tuntia on aivan riittävästi minun mielestä. Ehkä hamsterisi on hieman hätääntynyt kun laitat sen takaisin häkkiin ja sen takia levoton? Onko hamsterisi koko yön levoton vai vain vähän aikaan? Luulen että hamsterisi hätääntyy hieman yhtäkkiä joutuneensa häkkiin.

      • Kysymysmerkkinä

        Lähinnä häkkiin laittaessa ja sen jälkeen seuraavat pari tuntia saa kuunnella kun se rymistelee ja kolkuttaa juomapulloa todella levottomasti, mutta äänet vähenee kuitenkin vähitellen ja kuinka voisin rauhoittaa sitä ihan sen omaltakin kannalta kun tuntuu että se voi loukata itseään kun hyppää toisesta kerroksesta alas ja lähtee säntäilemään mutta pitää seurata vielä vähän aikaa ja katsoa mitä voisi tehdä.


      • hamsuni

        No en tiedä miten hamsua saisi rauhoitettua, mutta eihän sen niinkään kuulu mennä että leikit koko yön hamsun kanssa. En oiken tiedä mitä tehdä. Hamsusi varmaan kolistelee siksi et saisi sut takasin leikkimään;)


    • Hepaaaww

      Mulla on sama! Syrkkiurokseni kun päästän juoksuaitsukseen juoksemaan joka on tietysti täynnä virikkeitä, niin heti kun parin tunnin jälkeen laitan sen takaisin häkkiin niin se juoksee heti takaisin luukulle ja yrittää kiivetä ulos. Luulempa että ainakin omalla kohdallani ongelma on se, kun hamsteri ei ole omassa häkissään, se haluaa kokeilla esim kuinka helposti pääsee karkaamaan, ja kun hamsterin sitten laittaa takaisin omaan häkkiinsä se tietää ettei ainakaan täältä pääse karkuun ja sen takia haluaa esim ulos??... Ainakin ite ajattelin näin. Mutta ihmettelisin kyllä tätä sinun hamsterisi kohdalla, koska häkki on iso ja virikkeitäkin löytyy. Mutta kyllähän hamsutkin tylsistyvät aina samaan järjetykseen häkissään. Oletko esim kokeillut vaihtaa sitä?

    • Anonyymi

      Mulla on syrkki ja se pakenee juoksu aitauksesta kiipeämällä yli. Se ei nykyään tee mitään muuta kun syö kaltereita ja kiipeää yli juoksu aitauksessa. Sitten kun se pääsee häkkiin se menee jyrsimään kalteria tietystä kohtaa. Miten saan opetettua sen pois ja vähän rauhallisemmaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1340
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      740
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      632
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      312
      601
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      580
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    Aihe