USB VIDEOMUUNTIMET

kuisma

Mulla on hi8 videokamera ja haluisin videokameran materiaalin koneelle. Sopisiko usb liittännäinen videomuunnin tähän tarkoitujseen hyvin vai huononeeko laatu paljon? kiitoksia

2

948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ninja Turtle

      Kannattaa ostaa mieluummin FireWirellä toimiva analogi-digitaali konvertteri.

      esim: verkkokauppa.com:ista 7792 ADS Pyro A/V Link - ainutlaatuinen laite videon kaappaamiseen ja muuntamiseen ammattilaatuiseksi DV formaatiksi tai DV-formaatin muuttamiseen Myymälätuote, 197.90€

      Usb laitteet toimii nimittäin huonommalla laadulla, huonommin ja hitaammin. Mikäli innostut joskus oikeasti videoiden leikkaamisesta, et tee usb vehkeillä enää mitään. FireWireä käyttävät ammattilaisetkin, mutta hinta ei poikkea oleellisesti usb vehkeistä. Toisaalta voit käyttää tähän digitointi-hommaan myös digitaalivideokameraa, jos sellaisen jostain saat.. Ei tosin toimi ihan kaikilla malleilla. En ihan tarkkaan tiedä noiden usb-vehkeiden kuvan-laadusta suhteessa hi8:siin. Mutta olettaisin laadun huononevan aika paljon. Usb:n väylänopeus ei nimittäin millään voi riittää kovin hyvälaatuisen videon siirtoon. Boxin täytyy pakata kuva johonkin pienempään muotoon.

      Toivottavasti koneessasi on firewire portti...

      • USB 2.0 ok

        Juu, Firewiren kannattajat aina vetoaa siihen että USB on hidas, toki se on hidas jos käytetään sitä vanhempaa USB 1.0:aa mutta jos käytössä oleva laite on versio 2.0 ja myös tietokoneessa oleva liitäntä on versio 2.0 niin kyllä silloin on nopeutta.

        Aina kannattaa muistaa että nopeus on vain hitaimman mukainen eli jos tietsikassa on USB 2.0 mutta oheislaite on versio USB 1.0 tai toisinpäin, niin nopeus on silloin 1.0:n mukainen, eli jos nopeutta haluaa on sekä tietokoneen liitäntöjen että oheislaitteiden oltava USB 2.0 standardin mukainen, silloin data liikkuu varsin sutjakasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      143
      10258
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      72
      9823
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      105
      6829
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      213
      5268
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      173
      4979
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      154
      3816
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      81
      2648
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2621
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      165
      2460
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2292
    Aihe