Maavarainen laatta ja sen hyvä eristäminen?

Emmäntä

Minun suunnittelijani kokosi "kakun" niin, että ensin maa-aines poistettiin 60cm. Suunnitellun rakennuksen ympärille jätettiin ensin vain metrin tila routa- eli styrox-eristeelle. Sitten tiivistetty murske sisäpuolelle. Betonianiantura, johon betoniharkkoja 80cm. Niiden sisäpuolelle uretaanilevy 70mm pystyyn. Täyttö soralla ja sitten 20cm salaojasoraa ja sen päälle suoraan 80cm betonilaatta. Onko viisas ratkaisu? Käytännössä vain betoniharkkojen sisäpuoli on eristetty. Siihen lopuksi reunoille vielä yksi harkkokerros. Harkot (raudoitusura) täytettiin laastilla. Sen päälle (ei huopakaistaa, vaan solumuovilevy. Siihen päälle hirret. En tiedä miten jatkavat. Sateella ehti kertyä aikalailla vettä muodostuneeseen "altaaseen". En voinut, kuin katsoa avuttomana vierestä. Solumuovilevy kostean (satoi) laastin ja hirren väliin!

2

267

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emmäntä

      (Anteeksi, tarkoitin 80mm laatta)

    • BauHerr

      Riippuu kokonaan siitä, minkälainen maaperä on. Mitä alla on? Savea, harjua?

      Tuo kuullostaa halvalta antura maanvarainen laatta -ratkaisulta.

      Minä teen jykevämpiä lattioita jopa vesikiertoiseen lattialämmitykseen. Juu, tietysti tiedän, että lattialämmityksen normi on 70 mm, mutta normin laatija ei ole koonnut laattaa esim näin: eristeen päälle 25 mm JM, verkko 5 mm, PEX 20 mm, turvaväli 30 mm ja kaadot 30 mm = yhteensä 90 mm, siispä teen 100 mm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      343
      2728
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      178
      2114
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1754
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1567
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1095
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      272
      922
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      796
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      60
      699
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      575
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      561
    Aihe