Ulkosuomalaiset -Belgia muutto

BelgiaBerta

1

108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wallonia

      Suomi-Klubin aivan mainio foorumi on kovin rauhallinen, reagoinnit useinkin "super-hämäläilsiä" ja varsinaiset keskustelut liki poissaolevia tai kokonaan poissaolevia. Siltä osin hieman erikoinen ex-pat foorumi.

      Itseä kiinnostaa ranskankielisen alueen rauhalliset ja 'hyvin asutut' asuinalueet (asunnon haku akuuttina), jotka olisivat kuitenkin hyvien palveluiden ja kulkuyhteyksien kupeessa.

      Etäisyydeltään Brysseliin jotakin tyyliin Wavre ymv. ja ehdottomasti lentomelun ulkopuolella, joka on varsinainen ongelma monilla Brysselin ja sen läheisyyden alueilla.

      Eri kaupunginosilla on omia yhdistyksiä, jotka koettavat ajaa asiaa lentomelun suhteen, mutta valitettavasti siihen ei oikein ole ratkaisua, ellei sitten koko Zaventemia siirrä toisaalle harvaan asutulle alueelle.

      Pas Question!! : http://www.pasquestion.be/fr?gclid=CO-y4bvgsr8CFagewwodDw0Aog

      Saisivat edes voimaan yölentojen sulkuajan klo 22:00 - 7:00 nykyisen 23:00 - 6:00 sijaan.

      "Les revendications des victimes de nuisances sonores des avions"

      - http://www.7sur7.be/7s7/fr/1502/Belgique/article/detail/2356647/2015/06/12/Les-revendications-des-victimes-de-nuisances-sonores-des-avions.dhtml

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe