Tehdään tästä "turkulaisille" oma keskustelu. Millaisia pisteitä Turkuun hakeneilla on ollut? Uskotko pääseväsi sisään pisteilläsi?
Turkuun hakeneet
kdhaksksb
84153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 84
Vanhimmat
Just tuli vahvistus 29,75 koepisteet, en oo kyl koskaan toivonu et muut kusis täydellisesti mut ei toivookaan
En tule 100% varmuudella pääsemään, 31,25 pistettä ensisijaisuuksineen.
33,25 tukru, raja on varmaan just joku 33,5-34 ja jään ulos.
Itse sain 51,25 (kylläkin) poriin yhteispisteillä, sormet ristissä toivon että monilla meni koe surkeasti, mutta realistisesti ajatellen en kyllä usko että on toivoakaan päästä sisään noilla pisteillä.
Yhteispisteet 56,75. Ei taida riittää :/
39p ja 69p eli enköhän pääse!
Laskeskelin kokeen jälkeen 34.5-36p Turkuun mut iskeny epävarmuus et jos en laskenukkaa oikein. Tuloksia ei näy, ei myöskään toiselle Turkuun hakenelle kaverilleni. Mitä tämä on???
Muistaakseni hakemukseen piti ruksia se kohta, että haluaa pisteet sähköpostiin 29.6
Tiedätkö minulla sama ongelma!!! Samt pisteetkin veikkaisin mut vielä kaksi epävarmaa tehtävää että voihan piru ku jänskättää! Haen kyllä ensimmäisenä kansainväliselle puolelle ja haastattelukin meni hyvin ainaki omasta mielestä :s
Muistan ihmetelleen kuka ei ruksi tota kohtaa, luulis automaattisesti kaikki sen haluuvan.
juu kyllä sen ruksin.
58,25 yhteispistettä. Mitenköhän käy?
Turkuun yhteispistein 58,25. mitenköhän mahtaa käydä?
Turun pisteraja on noussut Aallon vuoksi. Sieltä tulee iso porukka, joka on jäänyt ulos.
No täällä aaltoon hakevista suurinosa on saanut 36 ja porukka hakee aika tasasesti siitä vaasaan, turkuun, luttiin yms. Aaltoon 36 saava saa turkuun 35 eli ei nyt mitään huippumääriä. Jos raja on taas 35,75 aaaltoon ja tippuvat saaneet 35-35,5, on heillä turkuun vaan 34-34,5. Eli ei se nyt niin paljon vaikuta kun ensisijaisuudet alenee.
Vielä joutuu perjantaille asti odottamaan, ihankuin ei olisi jo odotettu riittävästi. Pisteet 34.25 ja toivotaan että TSE.
34 pistettä, taidan jäädä just rajalle
Onko kellään tietoa avoimen väylän keskiarvosta. Pyrkijöitä oli 40. Tuplasti enemmän kuin viime vuonna.
Tasan 3. Nous 0.5 numeroa ja jatkaa nousuaan kokoajan.
Sähköpostit on ilmeisesti tulleet ainakin osalle. Miksei ne saa värkättyä sitä listaa. Laittais vaikka oveen. Niin vois aamulla käydä vilkuilemassa.
34,5p rajalla varmaa ollaan, kuumottaa
Joku sanoi että raja olis 35.
Eikö kukaan täällä oikeasti hae yhteispisteillä? 60% oppilaistahan valitaan yhteispistein?
Yhteispisteet 62,25. Aika turvallisin mielin saa olla
34,5 p. Menee aika lähelle rajaa. Valmennuskurssien arviot rajasta 33-34, mutta silti vähän jännittää näillä pisteillä... odotellaan perjantaina :) ...
Noihan on veikannut 32-34 pistettä, ainakin hentunen ja joku toinen joka veikkasi 32-33
38p ja yhteispisteet 70:):):)
62.5 yhteispiste!
Hakiko joku teistä myös varmuudeks Taloustieteen valintakokeessa Turkuun? Oli kuitenki sama valintakoekirja ku kansiksessa.
En tiennyt sellasta ees olevan. Tuttu sanoi hakeneensa, mutten edes jälkikäteen löytänyt sitä turun yliopiston sivuilta.
Mä kävin ite koittaa sen Taloustieteenki, mutta ei mitää käsitystä millaisilla mahiksilla pääsis sisään ja miten porukalla koe menny. Sitäkin täytyy siis jännittää perjantaihin. Huoh.. saan pian vatsahaavan -______-
Mä hain! Jännä nähä laittoko ihmiset sen heti tokaksi vaihtoehdoksi vai vasta kolmen kauppiksen jälkeen ja miten se vaikuttaa pisterajatkin. Laitoin sen ite kakkoseks ja nyt kauppikseen pääsy on rajoilla (33,75 pistettä), niin toivon pääseväni tuonne ainakin.
Mäki hain sinne! Jännä nähä onks ihmiset laittanu sen tokaks heti turun kauppiksen jälkeen vai vasta viimeiseksi kolmen kauppiksen jälkeen ja miten se vaikuttaa rajoihin. Itellä vähän epävarmaa pääsenkö kauppikseen (33,75 pisteet), niin toivon et ainaki tonne pääsen.
Paljon sinne tarvitaan pisteitä sisäänpääsyyn? ja miten teillä meni tämä taloustieteen koe?
Kysymykset on esseemuotoisia ja käsitteiden selityksiä sekä laskemista, joten tosi hankala sanoo miten menny ku oikeita vaetauksia ei kerran oo missään.
Sinne on ollu aika helppo päästä, johtuen siitä et varasijoilta on päässy nii paljon koska sinne hakeneet ovat päässeet myös kauppikseen ja sit luopunu tosta paikasta. En sit tiiä miten tänä vuonna ku ei voi päästä ku yhteen
kouluu..
Onko kukaan kv. liiketoimintaan hakeneista saanut pisteitä?
Ite sain kv. liiketoimintaa 65,53p. Viimevuoden raja ollu jotain 50.87 vissiin. Tuskin odotettavissa 15p nousua, vai?
Ai onko noissa pisteissä haastattelu, yo ja pääsykoe?
Pääsykoe, ensisij.pisteet & haastattelu
Haen yhteispistein 61,75. En uskalla vielä olla turvallisin mielin, kun pelottaa et iso porukka tippuu aallosta turkuun :D
Turun raja on 35. Näin eilen aallon sivuilta otetun kuvakaappauksen.
Jos meinaat sitä ylilaudan painttimuokkausta, niin aika helppoon menit.
Turku 34,5
VOI JUKRAVITI! Mul oli tosi paljon pisteitä ainaki kolmisen kymmeniä ja lisää vain sataa kun kattoo sähköpostia ja sitte pelaa pelejä.
Toivoo make
Mihin teille tuli pisteet?
37,25 pistettä ei riittänyt aaltoon, katotaan riittääkö 36,25 turkuun..
Et oo tosissas? Ota kuva?
Huh huh... Voiko tässä olla virhe!! 38 toivottavasti riittää
On ihan totta.
Ihan täysin tosissani olen. Voiku oliski unta. V*tutuksen määrää... Ottaisin kuvan jos osaisin sen jotenki tänne laittaa.
Voi kilinperse ! 37,5pisteellä olisit kävellyt vihellellen minä muuna vuonna tahansa.
36,5 riittää Turkuun, joka erittäin hyvä paikka kaikin puolin ;)
37.,25 on juurikin ollut aallon raja, koska tiedän myös henkilöitä, jotka ovat kyseisellä pistemäärällä päässeet sisään. 100% fakta
Niin on. Sinne menen itsekin. Raja on ollut ilmeisesti 35p.
Kyllä riittää Turkuun.
Jaksaisko joku soittaa Turkuun, laittaako ne niitä tuloksia oikeesti vasta perjantaina? Nyt ooon lähes varma, etten pääse ja pitäis tässä odottaa perjantaihin. Soitin jo eilen enkä kehtaa enää soittaa.
mulla 62,5 yhteispistettä turkuun. luulisi riittävän mutta hurja on kyllä aallon pisteraja jos 37,5 pisteelläkään ei pääse. ei osunut myöskään valmennuskurssien arvioit oikeaan
Turku tuli!!!!!!!!!!
No mitkä pisteet? Ei näy mulla vielä
ei näy turkua meikällä :(
Jee. Äsken tuli kirje.
Turku! Here I come. :)
Mikä kirje...? Postitse, sähköpostitse?
Ja pisteesi olivat? (Pls sano että alle 34.5)
Kirjeessä luki rajat, eli Turkuun 35.25.... Vittu et on korkeet!
Mitä voi sanoa..Nerojen sukupolvi astumasa kehiin !
Suomen tulevaisuus taattu ;)
Minkä hemmetin kirjeen sä oot saanu?? sen postitsetulevan kirjeen postituspäivämäärä 3.7
Et ole varmaan voinut ainakaan Turun kauppiksen kirjettä saada. Itse olen töissä yliopistolla (tosin toisessa tiedekunnassa) ja opiskelijan oppaat on pyydetty toimitettavaksi vasta 1.7. mennessä heille. Tulevat siis postissa silloin 3.7.
82 varasija turkuun 33.25 pisteellä :D eli rajat on pilvissä
Itse en pääse vielä moneen tuntiin katsomaan, kertokaa joku millä pisteillä sinne Turkuun on päässyt? Riittääkö edes oma 36,25p.
Riittää itse sain 35p ja olen 1. VARASIJA! pääsenköhän ite ees?!?!?
Riittää. 35.5p ja sisään.
34 pisteellä sija 58.....
Tarkottaaks tää nyt sitä et oon hyväksytty turkuu pisteillä 35.75 tai 63.75 kun aalto ekana ja varasijalla 18 sit turun valinta kesken ja tampere peruutettu ja hyväksytty ylemmälle hakukohteelle...?? Hämmentävää
Soitin, ja Turun opintotoimistosta kerrottiin, että vasta perjantaina tiedetään Turun pisteet. Riippuu kai myös Aallosta tippuneiden pisteistä etc.
Itsellä tuli 35 ja Turkuun. Eli Turun pisteet on tulleet
yhteispisteet 59,75 ja 19. varasija
vaasa kutsuu...
Yhteispisteet 59,5 ja 26. varasija.... aika hiton paljon nousee rajat
Taloustieteenkin tulokset jo opintopolussa
Taloustieteen tulokset opintopolussa
EI VITTU 1. VARASIJA TURKUUN. 35PISTETTÄ. Pääsenkö mä?????? Pakko jonkun aaltokylterin olla haluamatta turun paikkaa
ei kukaan aaltoon hakenut jätä aaltoa väliin ja valitse turkua.
olipa muuten harvinaisen invaliidi kommentti. huhhuh...
Turun yhteispisteraja?? Mikä?? Pliis joku <3
Sain 35.5p ja pääsin. Paras fiilis ikinä :) tuli tieto paikasta ennen pisteitä.