en keksi oikeasti tähän otsikkoa huoh

olen_siis_poika

Olen ollut siis koko kesän sisätiloissa, koneella.
Miksi? Koska asun keskellä peltoa eli en missään. Bussit ei kulje kesäaikaan, vanhemmat ovat päivisin töissä (=eli ei kyyitä) ja pyöräily tuolla 25C-vastatuuli-siitepöly keleissä saa minut hengästymään ja lopulta pyörtymään. Allergialääkkeet eivät tehoa ja astmapiippua en saa.

Aina joka päivä kun kohdataan niin äiti alkaa ulisemaan että ''ootko ollut ulkona'' tai vastaavaa.
Vastaan että olen käynyt hakemassa postin ja alkaa valitus että miksi en ole kavereiden kanssa. Tähän taas vastaan nuo yllä olevat syyt ja alkaa ulina että ''todella huono kunto sitten aika sairasta tuollainen jos ei jaksa pyöräillä 14km'' vaikka itse ollaan hamstraamassa parkkipaikkaa ostoskeskuksen ovien läheltä koska ''ei jaksa kantaa kauppakasseja'' tai jotain muuta vastaavaa paskaa.

Ihan oikeasti en tule koskaan arvostamaan vanhempia jotka kasvattavat kakaransa keskellä-ei-mitään, en siis tarkoita pikkukylää jossain Savossa vaan kirjainmellisesti jonkun peltoaukeaman keskellä.

11

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tatu123

      toi ei oo kyl kivaa ,,, ois kiva jutella sun kaa jatkos ,,,vähä ite samas jamas ,, kesäloma kotona ....

    • mitä_nyt_taas

      Jes kiva nyt taas, uusin tempaus äidiltä on se että tiedottamatta sanotaan että huomenaamulla mummolle ja syynä se että olen kokoajan tietokoneella enkä ulkona kavereiden kanssa. Ai miksi en ole kavereiden kanssa? Koska asun liian kaukana, taas täytyy vetää tää kortti.

      Vittu miten saatanassa tuon akan päähän saa taottua totuuden että ei enää olla 70-luvulla jolloin 90% suomesta asui kylissä ja kaupunkeja ei ollut. Ei yhtään innostaisi lähteä 700km päähän keskelle metsään kuuntelemaan mummon sukulaisten juoruja, haukkumista todistuksesta ja vastaamaan hänen erittäin henkilökohtaisiin kysymyksiin joihin ahdistaa vastata. Jippii, siellä pitäisi olla 3 viikkoa.

      Todella mukavaa lukea WhatsApp-ryhmästä kuinka sovitaan tapaamista urheilukentälle 15min sisään ja pidetään hauskaa, käydään elokuvissa, käydään uimassa ja ollaan yötä kavereiden kanssa. Kaikki tämä on mahdollista sen takia koska asuu lähellä toisiaan. Onneksi ylä-aste ja pääsen asumaan omilleen jonnekkin suurkaupunkiin vaikkapa Tampereelle tai Helsinkiin.

    • korpikuusenkannonalla

      Onk sun mummolakin sit yhtä korvessa?tosi kurja juttu jos pitkä matka joka paikkaan,noh koita kestää jos kerran ylä-asteen aikaan voit asua isommas citys.

    • Xbkxdkd

      Sovi tapaamine jonku kanssa puoleenväliin niin on vaan 8km!

    • MeeM

      Tosi paska tilanne sulla! :D Mut joo, kuinka vanha oot ja kuinka paljon sun vanhemmillas on rahaa? Aattelin et jos on ikää ja massii tarpeeks ni oisko mitenkää mahollista et saisit mopon tai mopoauton jolla pääst kylille? Vai alkaako mutsi taas valittaa sit siitäki et kulkisit kokoajan moottorivehkeellä ku kunto ei riitä?

      • halleluujah_123

        13, rahnaa sen verran että uusi auto 3v välein ja tupakkiin. Veljellä ja siskolla on ollu mopo ennenkin joten uskon että suostuu siihen.


    • gyuboy

      "No tasan ei käy onnenlahjat" vähän se riippuu luonteestakin, missä viihtyy. Itse asun kaupungissa. Mutta kadehdin serkkujani jotka asuvat maalla, peltojen keskellä johon aurinko paistaa kokopäivän (airinkoisena päivänä) ja syyspimeällä tähtitaivas näkyy horisonttia myöten, ilman valosaasteita. Rakennuksia on kuin pienessä kylässä ja kaikki omia. Sekä koneita on joka lähtöön, virikkeitä vallan mahdottomasti.
      Mitä täällä kaupungissa? muuta kun skeittailla ja maleksia ja ikävystyä.

      • sikasippurahäntä

        Heh!teidän pitäs vaihtaa hetkeks paikkoja kumpikin sais elämyksiä maalta ja kaupungista;)


    • pikkasenvanhempijo

      ite oon asunu landella ja kaupungissa ja ite pidin enemmän landesta, ostin ekan krossin kun olin 8 ja sain ekan peltoalton ku 10 nii oli mulla tekemistä

    • jee56

      osta mopo nii sil voi ajella pellol ja metäs ja sit pääsee nopeesti kylil ja himaski on jotai tekemist

    • Imhinen

      Joo, mä asun täällä Kuopiossa aikalailla kaupungilla mut kun ei vaan kiinnostas lähtee ulos. Mitä siellä niinkun vois tehdä muuta kun olla kavereiden kaa? Vähän yksinäistä lähtee rannalle tai kaupoille itekseen...
      Mun kaks parasta kaveria muutti kirjaimellisesti eri puolille Suomee, 400 km päähän musta enkä oo saanu uusia parhaita kamuja, vähän outsider olo ja en muutenkaan oo niin hyvä sosiaalisissa jutuissa niin ei vaan jaksas olla kavereiden kaa. Ropetan ja lanitan Tubessa täs koneella, tiiän että se on liikaa mut silti v**uttaa ihan hirveesti kun äiti mäkättää et "nyt ulos siitä ku sinä oot koko päivän vaan istunu siinä koneella!1!!"


      Feel u bruh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5111
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4563
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      102
      1334
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1320
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      943
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      813
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe