Ouluun hakeneet paljon teillö pojoja ja millä fiiliksillä?
Mites Oulu!
3131
65232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
Yhteispisteet 48, o ouu!
31,25 ja kyllä jännittää! mites muilla?
Tääl 31,25. Cmoon viime vuonna 25,25 pisteillä sisää, kai näil nyt vois alkaa jo ettii kämppää? :D
37,5 pts Ouluun, onko mitään mahiksia????? ens vuonna uusiks???:/
En usko, professori sano et raja on ainaki 39 tänä vuonna.. koe niin helppo....
31,75p / 53,75p
Joko uskaltaa juhlia?
39pts sain :/ rajat vissii nousemas jtn 10pts
37 ensisijaisuudet... riittääköhän Ouluun ku professori sano et pisterajat nousee Oulussa ainaki 15pts...
45,5 yhteispisteet, onko toivoa?
ei ole
36,75, uskaltaakohan tuulettaa?
Apuaaaa, mistä saatte niitä pisteitä?????
Sähköpostista
Koepisteet 33, Yhteispisteet 71. Harmi vaan että kauppakorkea nyt sitten unohtui kun itselleni varmistui paikka Kontinkankaalta, lääkiksestä siis ;)
30.5 pistettä, jos en pääse tolla ni elämämkorkeakoulu kutsuu.. Millä fiiliksillä jengi tulossa, ite en malta odottaa, edessä on huikeet 5-loppuelämä linnamaan itsemurhayksiössä :) tykkään poroista ja jääkarhuista eli yliopistovalinta oli selvä. Muistakaa että sauna ilman karhua on suihku
Oulussa hakijoita edelliseen vuoteen monta sataa enemmän, eli raja tulee nousemaan. Ei sinne nyt ihan pikkupisteillä tällä kertaa mennä.
Älä mee Konttikselle odottelen vielä, kun tuloksetkaan ei oo tullu ;)
Ei mulle oo tullu pisteitä? Onko muita tällasia :O?
Ei mullekkaan.. Mistä muut ootte oikein pongannu pisteenne? :O
Yhteispisteet 50.25, kertokaas joku jolla lukee, että olette päässeet sisään että millä pisteillä. Mulla Aalto oli ykkösenä, jotta sai tehdä kokeen täällä Helsingissä... Jännittää nouseeko rajat yli 4p yhteispisteissä :O
Oulussa pääsi sisään ainakin 50,75 yhteispistemäärällä. :)
Kertokaas nyt jotkut Ouluun päässeet millä pisteillä olette sisällä ?
31.5/51.5 sisään ouluun. Miksköhän ne pisterajat julkaistaan vasta pe? Ois kiva tietää kuin rajoille menny vaikka toisaalta ei oo mitään väliä ku kouluun päästy! :D
30,5/57,5
Mulla lukee edelleen Oulun kohdalla, että opiskelijavainta kesken. Lukeeko muilla näin?
Lukee mutta alempi hakutoive peruttu niin päättelin siitä että oulusta irtoo paikka
Täällä sama
Täällä ainaki, meinaa pikkusen alkaa hajottaan
Itsellä pisteet Ouluun 31,25 ja tuntuu, että muuallekkin tullut niin huimia pistenousuja, että riittääkö tuo oma 5,75 pisteen väli edellisvuoden pisteisiin, aivan kauhea olo tällä hetkellä.
Kaikki alhaisilla pisteillä päässeet/varasijalla olevat ilmoittautukaa. Haarukoidaan Oulun pisteraja.
30.5 sisällä
23,5, varasija 140
28,75 ei riittänyt
26,25 varasija 122
Monesko varasija tuli 28,75 pisteellä?
Mulla on 3. Oulu ja alemmat "peruttu". Mitä tää nyt tarkoittaa?
Jos lukee peruttu ja hyväksytty ylempään oot ines
Mulla lukee edelleen Oulun kohdalla, että valinta kesken... Muita, joilla lukee näin?
täällä myös
Tuliko teille sähköpostiin viesti pisteistä? Mitkä teidän pisteet on? Voisiko johtua siitä, että olette rajoilla?
Pisteet Ouluun 31,25 ja yhteispisteitä en edes muista, koska uskoakseni koepistekiintiössä olen menossa, jos olen. Kaverini, joka sai myös 31,25p Ouluun sai jo tiedon sisäänpääsystä, mutta hän on ilmeisesti päässyt sisään yhteispistekiintiössä, joten tuo 31,25 voi todella hyvin olla siinä rajoilla, jonka takia en vielä tietoa sisäänpääsystä ole saanut...
mulla oli yhteispisteet 52,25 ja sisällä ollaan :)
miks näitä valintoja pitää heitellä tonne opintopolkuun yksitellen?? Mullakin sanoo että oulu kesken mutta alemmat peruttu koska hyväksytty ylempään mutta varmuus ois kiva saada
En ole vielä 100% varma, mutta taidan päästä Ouluun koepisteillä 29,25/ yht.pisteillä 49,25. On mulla kolmantena vaihtoehtona ja kolme alinta "peruuntunut."
50.25 yhteispisteet ei riitä... Eli kaipa se on tuo sun koepistepotti :)
Oulu 2. vaihtoehtona ja pisteet sinne 28,5.. 28. varasija. Turha toivoa sisäänpääsyä vaikka järjestelmässä ilmeisesti häikkää?
Odota perjantaihin asti, että varmistuu oikea varasija.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13673057
Eli toi on siis nimenomaan hyvä asia?
Viime vuonna Oulussa aloittaneena voin sanoa ainakin meidän vuosikurssilta sisään päässeen myös kaksinumeroisilta varasijoilta porukkaa, eli älä vielä heitä kirvestä kaivoon!
29,75 ja sisällä
onnea! itsellä samat, mutta valinta kesken ;(
lisätäkseni koe vai yhteispisteillä luulet pääseväsi? Ja monesko hakuvaihtoehto?
Itsellä pisteitä 34 eli sisällä ollaan!
Itse ilmottauduin ja vastaanotin Oulun paikkani. 36p joten se tuskin tulee siitä millään muuttumaan. 109 rahaa makso tämäkin lysti alkavalle lukukaudelle :d
29,25 pojoa näköjään riitti Ouluun, on mulla kolmas vaihtoehto ja neljäs "peruttu, hyväksytty ylemmälle" Mahtavaa!
Et pääse ehk, jos oulun kohdalla lukee vielä kesken
Pääsin ;) Yhteispisteillä 49,25 tai tuolla koepistemäärällä, en tiedä kummalla mutta paskankos sillä väliä.
Oulussa pystyy valitsemaan pääaineen vasta maisteri vaiheessa ja kauppiksesta valmistuneiden työttömyys on erittäin suurta verrattuna muihin, esim: Vaasaan, Tampereeseen tai saatika Aaltoon.
Älkää sitten uskoko tällaista paskapuhetta, ei sillä ole vittuakaan väliä, mistä yliopistosta olet valmistunut, kunhan hoidat opintosi kunnialla läpi. :)
Niin, no Oulun alueella työllisyystilanne on nyt muutenkin aika huonolla tolalla. 1 1=2
Joo ja vaikka kävisit koulusi missä ei se tarkoita, että joudut jäämään sinne loppuelämäksi. Eli Oulun työllisyystilanne ei vaikuta yhtään mitään. Sisään vaan jos rahkeet riitti. Pääsette nauttimaan hurmaavasti värimaailmasta ja mahtavista vuokra-asunnoista. heti hakemusta vetämään vaan että saa parhaan päältä. Itse otin 3h k sauna ja juuri rempattu kohde.
Jos nyt jotakuta vielä tässä kohtaa kiinnostaa, niin tulin valituksi Ouluun pistein 33/49. Oulu toinen hakukohde ja vielä eilen näkyi statuksena varasija/valinta kesken/peruttu. Tänään kuitenkin virallisesti hyväksytty Ouluun ja paikan vastaanottaminen on mahdollista. Älkää siis hermoilko, jos statuksena näkyy valinta on kesken.
Niille helpotusta, jotka pohtivat voiko Ouluun päästä varasijoilta... Viime keväänä 14 pääsi varasijalta opiskelemaan. 2013 keväällä 10 otettiin sisään varasijalta. Tilanne siis elää jonkin verran, mutta tuossa haarukassa todennäköisesti tänäkin vuonna.
Ilmoitin juuri etten ota opiskelupaikkaa Oulusta vastaan, joten yhdelle onnelliselle ainakin paikka varasijoilta.
Olen ikionnellinen, että paikka avautui Oulusta. Turkuun tähtäsin, mutta eivät rahkeet riittäneet kun piti tehdä täyttä työpäivää lukemisen ohella. Mut Oulu on kiva kaupunni, ja flygarilla pääsee nopsaan perhettä moikkaamaan pidempinä viikonloppuina.
Olen ihan totaalisen vittuuntunut siitä, ettei Ouluun päässyt 50,25 yhteispisteillä. Miten, miten pisterajat voi niin paljon nousta? En tiedä olenko vieläkään oikein sisäistänyt asiaa.. Ja mulla Oulu 2. hakukohde. Ensi vuonna sitten uudella raivolla, saa nähdä pääseekö sitä pian enää minnekkään sisään alle 35/60 pisteillä....