Tänä vuonna nähtävästi otettu uusi käytäntö käyttöön varasijamenttelyjä koskien. Uutena juttun tullut "ehdollinen opiskelupaikan vastaanottaminen", jolla tarkoitetaan sitä, et jos hakija tullut valituksi alemmalle hakutoiveelle, voi hän myöhemmin saada varasijalta paikan ylemmistä hakukohteista.
Epäselväksi jäi koulujen valintaoppaista se, että koskeeko tämä vain opiskelupaikan saamista alemmilta hakutoiveilta vai onko hakijan mahdollista päästä minne tahansa hakutoiveeseen vaikka ei alustavasti PÄÄÄSSYT MIHINKÄÄN hakutoiveeseen?
Osaisiko joku vastata tähän kysymykseen:)
varasijamenettely
5
236
Vastaukset
- tiukillemenee
Kirjoitusvirhe tuossa toiseessa kappaleessa
Tarkoitin että onko vain mahdollista päästä varasijoilta ylemmille hakutoiveille jos on alempaa saanut paikan jo
Vai meneekö hakija jokaiseen kouluun automaattisesti varasijalle vaikka ei alustavasti päässyt mihinkään
Viimevuonnahan tässä tapauksessa jouduit ensimmäisen hakukohteen jonotuslistalle- hheoigheigh
upp
- keiekwosl
Uppop
- fkdodöeäep
Uppp
- ggttasillejudff
on muuten hyvä kysymys. itse en oo törmänny vastaavaan tilanteeseen vielä.
vois veikata, että varasijasijoittelu toimii aktiivisesti 12.elokuuta asti niille opinahjoille, jotka sitä käyttävät ja sen jälkeen ja opiskelijoille jotka sinne mahtuvat. tämän jälkeen case closed.
voihan sulle tulla soitto vielä syyskuussakin, että tulisitko opiskelemaan meille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 437515
Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543723Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu533613- 853397
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/533361- 513044
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod362842Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302494IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1971958- 471571