Kesämajan purevat mustat pikkuruiset muurahaiset

Paniikkitila

Mitä ihmettä voisi tehdä? Uusi puuvalmiina paikalle tuotu puolihirsimökki kuhisee pienen pieniä muurahaisia, jotka purevat tosi ilkeästi ja kiipeilevät vaatteiden sisään salamannopeasti. Seinän raot lähes "mustanaan". Kooltaan vain ehkä kolmasosa mauriaisista eli sokerimuurahaisista. Niiden kanssa vielä tulisiskin juttuun.
Ovatkohan ötökät tulleet valmismökin mukana rakentajan tontilta?
Mikä niihin tepsii, jotta ei ihmisille kävisi samalla huonosti?
Mökki on nyt pari vuotta ollut paikallaan ja muurahaisia ollut alusta asti. Maaperässä niitä varmaan on. Onko kostea alkukesä innoittanut niitä lisääntymään kovasti?
Kuka tietää, mitä nuo pikkuruiset pistäjät ovat ja millä lähtevät?

3

264

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antkiller

      Osta muurahaissirotetta ja kylvä sitä kivijalan juureen. Vievät rakeet pesään, jolloin koko yhdyskunta tuhoutuu.

    • kirvesmiehenmuija

      Paras konsti on että laitat lautaselle sokeria (ihan vähä) ja seuraat minne muurahaispolku johtaa. Ennen sitä keitä 30L vettä kiehuvan kuumaksi ja siihen merisuolaa noin 1kg. Kun löydät pesän (on yleensä joko jossain lahossa kannossa tai kivenalla) kaada kastelukannulla siihen tuo kiehuva suolavesi. (älä käytä jos siinä on kukka- tai muita istutuksia sillä istutuksetkin kuolee) Ja päälle ripottele tomukalkkia.

      Kyllä häviää. Eikä ole myrkyllistä eikä tarvitse kaivaa valtavaa määrää maata.

    • Pineline tehopesuaine on tehokasta. Se on liuotinpesuainetta. Saatavilla sitä on Tokman liikkeistä. Annostustuksena olen käyttänyt noin sentti kastelukannun pohjalle ja sitä kastellaan suuttimen kera, jos pesä on iso. Pienempään pesään riittää pelkkä kannun nokka. Tarvittaessa myrkytys toistetaan jos muurahaisia esiintyy uudestaan samaan paikkaan. Kaikki murahaiset on kuollu, jotka kohtaavat liuoksen ainakin minulla. Halpaa ja hyvää torjuntaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      379
      3017
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2413
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1882
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1649
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1169
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      276
      972
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      71
      785
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      47
      664
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      591
    Aihe