Perustuuko muistikortin alustaminen siihen eytä sitä voi käyttää myös toisessa laitteessa?
muistikortin alustamisesta
alustus
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tavallaan, mutta jos laitteet käyttävät samaa tiedostoformaattia, ne muistikortteja voi olla mahdollista käyttää useammassa laitteessa ilman formatointia.
Jotkut laitteet saattavat haluta alustaa siksi ettei kortie jää vanhoja roskia.
Mutta jos laite hyväksyy kortin ilman alustamista niin homma lienee ok?
Ei ole. Kortti kannattaa alustaa jos sen siirtää erimerkkiseen/malliseen laitteeseen. Tämä ei koske tietokoneita.
Jos laite tunnistaa kortin sisällön ja voit tallentaa siihen sisältöä, niin asian pitäisi olla kunnossa - kokeile. Toki voi tulla ongelmia, mutta kokeilemalla se selviää.
Kuvaustilanteessa ei saisi tulla ongelmia. Siksi kortti tulisi alustaa laitteessa ennen sitä.
Änk-änk-änk... Jos korttia haluaa käyttää useassa laitteessa, niin mikä estää ensin kokeilemasta toimiiko se formatoimatta välillä.
Alustakaa kortti ennen kortinlukijaan laittamista.
vitsi.
Kuka sellaisesta puhu?
Te hölmöt ette tiedä asioista yhtään mitään:D
http://sulantoblog.fi/nain-kaytat-muistikorttia/
"Alusta eli formatoi kortti kamerassa aina ennen kuvausta. Kun olet siirtänyt kuvat tietokoneelle, niin laita kortti takaisin kameraan ja alusta kortti heti. Alustaminen tekee uuden tiedostojärjestelmän kortille ja se on jälleen ikään kuin uusi siltä osin. Kuvien poistaminen ei ole sama kuin alustus."
Tosikko! ( ja tuo ei ole vitsi ).
On vaikea keksiä mitään sähköteknistä tai ohjelmallista syytä sille, miksi kortti pitäisi joka kerta alustaa. Jos on huolissaan pirstoutumisesta, voi aivan yhtä hyvin tyhjentää kortin kaikista tiedostoista/kuvista.
Kamerat formatoivat kortit aika nopeasti, josta tulee mieleen että kyse saattaa olla quick formatoinnista ja se ei eroa kuvien poistamisesta muuten, kuin että tiedostojärjestelmäkin vedetään sileäksi - kuvat ovat quickformatin jälkeen edelleen muistissa, mutta muistipaikkoja ei vain ole merkitty varatuiksi - siis sama homma kuin deletoinnissa usein.
Itse olen järjestelmäkamerassa aina tyhjentänyt muistikortin, eikä ongelmia ole ilmennyt. En myöskään keksi mitään perustelua sille, miksi se pitäisi formatoida. Sulantokaan ei esittänyt mitään syitä, miksi niin pitäisi tehdä, joten oletan että hän neuvoo toimimaan niin kuin on itse jostain syystä tottunut toimimaan.
Se että henkilö on valokuvaaja, ei tee hänestä tietotekniseltä osaamiseltaan pertti-perusjannua tietävämpää. Jos hänellä on jokin perustelu suositukselleen, olen kiinnostunut kuulemaan.
Eri kamerat käyttää eri formaattia. Siksi on hyvä alstaa.
Jos ja kun sinulla vaikkapa kuvausmatkalla on useita kameroita eri formaateilla ja nippu muistikortteja mukana niin miten hoidat niiden alustamisen?
Ei kai sitä kuvaustilanteessa ehdi kortteja alustaa, hyvä jos ehtii vaihtaa.
Eri muistikorteilla. En minä yhtä korttia käyttäisi kaikissa:D
Unohda koko kysymys jos et ymmärrä.
Minä ymmärrän, te ette:D
Jos sinä ymmärrät niin hyvä, mutta ulosannissasi on joku perustavaa laatua oleva ongelma.
Kysymys: "Jos ja kun sinulla vaikkapa kuvausmatkalla on useita kameroita eri formaateilla ja nippu muistikortteja mukana niin miten hoidat niiden alustamisen?"
Vastaus: ""Eri muistikorteilla. En minä yhtä korttia käyttäisi kaikissa:D"
Minä ymmärrän, te ette:D:D
Olet sinä vaan se sama idiootti vuodesta toiseen.
Sen minä kyllä ymmärrän.
Tuo on yhden bloginkirjoittajan henkilökohtainen mielipide. Mitään perustelua tuolle formatoinnille ei tuolla blogissakaan esitetty.
Koita nyt kertoa joku pätevä perustelu miksi se pitäisi formatoida, siis OIKEASTI pätevä, ja lopeta tuo typerä jankuttaminen. Vai oletko liian tyhmä kyetäksesi esittämään päteviä perusteluita ?
Et taida ymmärtää kuinka naurettavaksi itsesi teet tuolla typerällä jankuttamisellasi.
Käytä sitä vain omissa laitteissasi.
Ei perustu.
Ei niin.