Varasijat ?

Minävaanmietin

Opintopolkuni ilmoittaa, että olen varasijalla 3, mutta koepisteeni olivat todella alhaiset, joten tämä johtunee yhteispisteistä. Kuitenkin www.kauppatieteet.fi-sivustolla sanottiin, että varasijoilta nostetaan koepisteiden perusteella.

Onko siis kyseessä vain opintopolun "bugi" tai tyyli rankata hakijat ? Eli olenko jo varmasti ulkona ?

Tämä merkitsee itselle aika paljon sen takia, että tiedän irtisanoudunko, miten teen asunnon kanssa jne... Joten toivon asiallisia vastauksia.

10

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkakkaa

      Täälläkin varasija 4. ihmettelee...

    • Soitasoita

      Soita kyseisen koulun hakijapalveluun ja kysy asiasta.

      • Minävaanmietin

        Yritin, ei vastattu, yritän kohta taas uudestaan.


      • hmmm11

        Onko vielä kuulunut mitään?


      • Minävaanmietin
        hmmm11 kirjoitti:

        Onko vielä kuulunut mitään?

        Ei ole, laitoin mailia perään vielä koska en voi olla puhelimessa koko päivää, pitää välillä töitäkin tehdä.


    • Whatwhatinthebutt

      Mietin ihan samaa, olen kans varasijalla ja luulis että yhteispisteiden mukaan

    • poriiiiiiin

      Täälläkin ihmettelen samaa. Nyt en enää edes opintopolkuun pääse sisään, mutta aiemmin siellä olin alhaisilla koepisteillä joensuuhun ja poriin varasijalla 1. ja ouluun varasijalla 2.

    • kauppatieteet

      Kauppatieteellisen alan yhteisvalinnassa, jos opiskelijaksi hyväksytty ei ota saamaansa paikkaa vastaan, valitaan hänen tilalleen uusi opiskelija valtakunnallisen yhteishaun sijoittelukäytäntöjen mukaisesti koepistevalintapistein muodostuvasta valintatapajonosta (valintatapajono B).

      Haastattelua käyttävän hakukohteen kohdalla uusi opiskelija valitaan kuitenkin haastatteluvalintapistein muodostuvasta valintatapajonosta (valintatapajono A2).

    • eipäivää

      Tampere 30 p., varasija 171. Lol... :DD

    • paskathousussataas

      Ekassa hakukohteessa lukee että opiskelijavalinta kesken, vaihtoehdoissa 1-4 kaikissa joku varasija. En älyä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe