Kuulonparannusleikkaus minulle on tehty kuukausi sitten. Korva soi koko ajan, mutta kuulo ei ole palautunut vieläkään. Kuukauden päästä on kuulontarkistus vasta. Korvan soiminen on aika voimakasta, ennen leikkausta se ei soinut. Onko kokemuksia,kiireesti tänne jos on.
Otoskleroosileikkaus, palautuiko kuulo?
3
109
Vastaukset
- ahaas
Itsellä kuulo palautui vasta viikkojen ja parin kuukauden päästä. Eka kuulokoe oli vasta 6 kuukauden jälkeen. Kannattaa olla yhteydessä leikanneeseen tahoon jos kysymyksiä. Mikäs tilanne sulla tällä hetkellä?
- puolikuuro
Olin tänään lääkärissä. Korva putsattiin ja tuli aikamoinen köntsä ja puhallettiin. Kuulotesti tehtiin sen jälkeen oli hiukan parempi eli vähän kuulin. Lääkäri sanoi ettei kuulo kuulemma palaudu paremmaksi jos vikaa on sisäkorvassakin. Leikkauksesta on nyt 1.5 kk. Mutta olipa mukava kuulla että noinkin myöhään on kuulo palautunut. No 3kk kuluttua menen sopimaan kuulokojeesta, niin se lääkäri meinas. (Lääkäri ei ollut leikannut lääkärini).
- ahaas
Mulla samaa pulmaa sisäkorvan kanssa. ei kuulo palaudu kokonaan mutta kuitenkin huomattavasti. Nyt vahvimmat kojeet mitä markkinoilta löytyy mutta jatkossa pärjää pienemmillä. Ilman kojeita kuulen kyllä hiukan mutta en ihan terveen veroisesti vaan tarviin kojeen. Kuulo saattaa ainakin mulle kerrotun mukaan "elää" miltei vuoden leikkauksesta vaikka ei kait välttämättä nyt ihan parane niin pitkään. Mutta tsemppiä sullekin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771