Pitääkö asumistuki maksaa suoraan Yh-Kodin tilille

Eli siis aiemmin tuen on saanut omalle tilille, mutta muutin juuri Yh:lle aso kämppään. Sopimuksessa on maininta tuesta, että se pitää mennä suoraan heille. Onko näin?
2176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole. Voit laittaa KELAan maksuosoitteeksi oman tilisi ja olla vaan hiljaa hiiskumatta asiasta YH:lle yhtään mitään. Sitten kun on kahden kuukauden vuokrat maksamatta niin vuokranantajan ilmoituksen jälkeen KELA maksaa asumistuet vuokranantajalle jos vuokranantaja sitä KELAsta pyytää.

http://www.toimeentulotuki.net

Äänestä
  • Mutta Petu!

    Eikö aloittajan olisi parempi ohjata tuet suoraan vuokranantajalle, niin ei tulisi niitä rästejä.

    Vai onko periaatteesi se, että aina laitetaan kapuloita rattaisiin, vaikka siitä olisi itselle vahinkoa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertokaapa kirjoitti:

Eli siis aiemmin tuen on saanut omalle tilille, mutta muutin juuri Yh:lle aso kämppään. Sopimuksessa on maininta tuesta, että se pitää mennä suoraan heille. Onko näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu